Richard Wiseman, az egyesült királyságbeli Hertfordshire-i Egyetem professzora tíz éven át kutatta a szerencsét. Ez idő alatt összesen négyszáz emberrel beszélt, akiknek egy része szerencsésnek, mások szerencsétlennek tartották magukat. A beszámolók alapján megállapította, hogy azok, akik úgy érezték: a szakmai és magánéletükben is mázlijuk van, hasonló módon reagáltak adott helyzetekre. Ez alapján négy olyan szokást, illetve tulajdonságot állapított meg, ami a szerencsés személyekre jellemző.
Megragadják a lehetőségeket
A szerencsés emberekre jellemző a rugalmasság, hogy céljuk felé ha kell, százféleképpen is megpróbálnak eljutni. Ez a rugalmasság sokszor olyan helyzetekbe hozza őket, ahol nagyobb eséllyel találkoznak új emberekkel és jobban építhetik a kapcsolataikat.
Akik nem így tesznek, azért nem érezhetik magukat kiváltságosnak, mert kimerítik a saját lehetőségeiket. Mindig ugyanúgy és ugyanazokkal az emberekkel beszélgetnek, ugyanazon az útvonalon mennek munkába és térnek haza, valamint ugyanazokra a helyekre mennek nyaralni. Bár a megszokás biztonságérzetet adhat, ha nem lépünk ki a komfortzónánkból, ne is várjuk világrengető történéseket.
Hallgatnak a megérzéseikre
A személyiségtesztek rámutattak, hogy a szerencsétlen emberek általában feszültebbek és szorongóbbak, ez a szorongás pedig határozatlansághoz vezethet. A szerencsések ellenben gyakran gyorsan, intuíciójuk szerint döntenek. Ha megbíznak a zsigeri képességeikben, nagyobb valószínűséggel cselekednek, ezáltal pedig új lehetőségek gördülnek az útjukba – mutat rá a Femina.hu.
Optimisták
„A pohár félig tele van!” Fortuna kegyeltjei gyakran a szerencsétlen helyzetekben is látnak valami pozitívat. Egy kísérletben Wiseman arra kérte az alanyokat, hogy képzeljék el, ahogy egy bankban várakoznak, miközben egy fegyveres rabló lövöldözni kezd és eltalálja őket a karjukon. Vajon ez szerencsés vagy szerencsétlen történés?
A szerencsétlenebb személyek azt mondták, hogy ez óriási balszerencse, és csak ők lehetnek olyan szerencsétlenek, hogy eltalálja őket a golyó. A szerencsések máshogy közelítették meg a történetet. Ők úgy vélekedtek, hogy sokkal rosszabbul is járhattak volna. Az egyikük megjegyezte: „szerencse, mert akár fejbe is lőhették volna”. Ezek után hozzátette, hogy akár nyerészkedhetne is a történtekből, ha eladná a sztoriját egy újságnak.
Rugalmasak
A szerencsés emberek akkor is képesek visszarázódni a mindennapokba, ha a dolgok nem úgy alakultak számulra, ahogy azt várták. Hasonlóan az előbbi példához, ilyenkor hajlamosak arra gondolni, hogy rosszabbul is járhattak volna. Ettől a gondolattól pedig sokkal jobban érzik magukat és derűsebben látják az életüket. Mindez segít nekik fenntartani a jövővel kapcsolatos elvárásaikat és növeli annak valószínűségét, hogy továbbra is szerencsés életet éljenek. Minden egybevetve az, hogy valaki szerencsés vagy balszerencsés, csak nézőpont kérdése. Vagy mondjuk inkább úgy, „Cserebe szerencse”?
( Borítókép: Egy dobókockát feldobó férfi. Illusztráció: Getty Images)