Fogaink lehetnek az első áldozatok
Korábban már a Velvet is beszámolt azokról a szokásoktól, amiket a legjobban utálnak a fogorvosok, de a körömrágást is még felkerülhet a listára. Ez a rossz szokás okozhatja a fogak elmozdulását vagy letörését, továbbá a fogzománc megkopását is.
„A körömrágás súrlódást okoz a fog és a köröm között, ami idővel a fogak erodálódását okozhatja, ami más súlyos problémákhoz vezethet az út során, mint például ínygyulladás.
A körömrágás a fogak elmozdulását is okozhatja, ami hézagokhoz és a felső és alsó fogak helytelen elhelyezkedéséhez vezethet
–mondja Paul J. Condello amerikai fogorvos.
Begyulladhat az íny
Ínybetegséget és ínysorvadást egyaránt okozhat a körömrágás, mivel a körmök baktériumokat szállítanak a szájba. Az első legfeltűnőbb tünete ezeknek a rossz lehelet.
Fogcsikorgatás
A körömrágás növelheti a bruxizmus néven ismert krónikus fogcsikorgatás kialakulását, amely további egészségügyi problémákhoz vezethet, mint a fejfájás, állkapocsfájdalom vagy a TMJ-szindróma.
A fogcsikorgatás súrlódása a körmökön fokozatosan lekoptathatja a védő zománcot, vagy a fogak megrepedését vagy letörését okozhatja.
–árulta el a szakértő.
Baktériumok
Fentebb már említettük, hogy a köröm alatt lévő baktériumok az ínygyulladáshoz is vezetnek, de valójában már a kezünkön rengeteg felhalmozódott baktérium található. Gondoljunk csak bele, hogy egy nap mennyi mindenhez hozzáér a kezünk, amit később a szánkba veszünk. A koronavírus idején is fokozott figyelemmel kellett lennünk a kézmosás iránt, de nem árt, ha a nyugodtabb időszakban is többszőr kezet mosunk egy nap és leszokunk a körömrágásról is.
Fertőzés
Ha rágjuk a körmeinket, fennáll a veszélye, hogy lógó köröm, benőtt köröm vagy fertőzés alakul ki.
- A lógó köröm apró, beszakadt bőrdarabok, amelyek szó szerint a köröm mellett lógnak, és fertőzéshez vezethetnek, ha nem kezelik megfelelően. A körömrágók általában hajlamosak a lógó körmöket lerágni, ami több szabadon hagyott bőrt hagy, ami potenciálisan fertőződhet.
- A benőtt körmök a bőr alatt nőnek, és nagyon fájdalmasak lehetnek. Bár ezek sokkal gyakoribbak a lábujjkörmöknél, a körömrágóknak óvakodniuk kell a benőtt körmökkel járó fájdalomtól és fertőzésveszélytől. Ha benőtt köröm keletkezik, azt azonnal kezelni kell, hogy megelőzzük a tünetek súlyosbodását és a súlyos fertőzést.
- A körömfertőzés, más néven paronychia, akkor következik be, amikor baktériumok jutnak be a körömágybőr közelében lévő töredezett bőrbe, és fertőzést okoznak. A körömrágás repedéseket hoz létre a bőrön, ahová az ilyen baktériumok bejuthatnak, és a fertőzött bőrfelület vörösödését, gennyesedés, érzékenységet és melegséget okozhatnak. Ha nem kezelik, a paronychia a köröm károsodását okozhatja. Súlyosabb esetekben, bár ez ritka, a fertőzés átterjedhet az alatta lévő csontra, vagy a fertőzött körmöt tartalmazó ujjat vagy lábujjat el kell távolítani a további terjedés megakadályozása érdekében.
(Forrás)
(Borítókép: Körömrágás. Illusztráció: Getty Images)