Hízás
Az alváshiány miatt könnyebben felszaladhatnak a plusz kilók. Egy tanulmány – amely a húsz év feletti felnőtteknél vizsgálta az alvás és a testsúly közötti kapcsolatot – arra jutott, hogy akik a vizsgált hároméves időszakban minden éjjel öt óránál kevesebbet aludtak, azoknál sokkal nagyobb valószínűséggel alakult ki kóros túlsúly.
Ráadásul a kevés pihenés még a felnőttkori cukorbetegség kialakulásához is hozzájárul. Az erre vonatkozó kutatások szerint 7-8 óra alvás az optimális ahhoz, hogy elkerüljük az inzulinproblémákat.
Gyenge immunrendszer
A kutatások során arra jutottak, hogy az alvás és az immunrendszer szoros kapcsolatban állnak egymással, így nem meglepő, hogy a kevés alvás rontja a szervezet betegségekkel szembeni védekezőképességét.
Ha pedig megbetegszünk, akkor a szervezetünknek még kevesebb ideje marad a pihenésre, ami miatt még inkább legyengül immunrendszerünk.
Koszorúér-betegségek
A European Heart Journal című szaklapban közzétett egy elemzést, ami bebizonyította, hogy a túl rövid – azaz öt óránál rövidebb – alvás negatív hatással van a szívünk egészségére. Igaz, a túl sok alvásnál – azaz kilenc óránál hosszabb – is ugyanolyan eredményre jutottak.
A vizsgálat eredménye szerint különösen a szívkoszorúér-betegség és a stroke kialakulásának esélye nő meg akkor, ha huzamosabb ideig kevesebbet pihenünk a szükségesnél.
Memóriaromlás
Az alváshiány miatt egyre feledékenyebbek lehetünk, azonban a Healthline felhívja arra a figyelmet, hogy egyre több kutatás bizonyítja, hogy a kevés pihenés hatással van a tanulás hatékonyságára és a memóriánkra is.
A tudósok úgy látják, hogy az alvás kritikus fontosságú ahhoz, hogy az újonnan tanult dolgok elraktározódjanak az agyunkban, így, ha nem alszunk eleget, akkor kevesebb információt tudunk megjegyezni.
(Borítókép: Alvó férfi. Fotó: GettyImages)