Sokan a hétköznapi teendők miatt a pihenésre szánt időt rövidítik le. Ez nem csak amiatt rossz, mert az egészségükben is komoly károkat tehetnek, de azért is, mert így lecsökken a produktivitásuk, ami miatt még kevesebb időt töltenek majd alvással. Sokan észre sem veszik, hogy nem pihenik ki magukat eléggé, pedig a testünk jelez nekünk. Mutatjuk a tüneteket, amelyek arra utalnak, hogy nem alszunk eleget.

Hízás

Az alváshiány miatt könnyebben felszaladhatnak a plusz kilók. Egy tanulmány – amely a húsz év feletti felnőtteknél vizsgálta az alvás és a testsúly közötti kapcsolatot – arra jutott, hogy akik a vizsgált hároméves időszakban minden éjjel öt óránál kevesebbet aludtak, azoknál sokkal nagyobb valószínűséggel alakult ki kóros túlsúly.

Így nassoljon éjszaka, ha fogyni akar

Így nassoljon éjszaka, ha fogyni akar

Általában nem tanácsos lefekvés előtt enni, ha le szeretnénk adni néhány kilót, de vannak olyan ételek, amelyek hozzájárulhatnak fogyásához.

Ráadásul a kevés pihenés még a felnőttkori cukorbetegség kialakulásához is hozzájárul. Az erre vonatkozó kutatások szerint 7-8 óra alvás az optimális ahhoz, hogy elkerüljük az inzulinproblémákat.

Gyenge immunrendszer

A kutatások során arra jutottak, hogy az alvás és az immunrendszer szoros kapcsolatban állnak egymással, így nem meglepő, hogy a kevés alvás rontja a szervezet betegségekkel szembeni védekezőképességét.

Ha pedig megbetegszünk, akkor a szervezetünknek még kevesebb ideje marad a pihenésre, ami miatt még inkább legyengül immunrendszerünk.

Koszorúér-betegségek

A European Heart Journal című szaklapban közzétett egy elemzést, ami bebizonyította, hogy a túl rövid – azaz öt óránál rövidebb – alvás negatív hatással van a szívünk egészségére. Igaz, a túl sok alvásnál – azaz kilenc óránál hosszabb – is ugyanolyan eredményre jutottak.

A vizsgálat eredménye szerint különösen a szívkoszorúér-betegség és a stroke kialakulásának esélye nő meg akkor, ha huzamosabb ideig kevesebbet pihenünk a szükségesnél.

Memóriaromlás

Az alváshiány miatt egyre feledékenyebbek lehetünk, azonban a Healthline felhívja arra a figyelmet, hogy egyre több kutatás bizonyítja, hogy a kevés pihenés hatással van a tanulás hatékonyságára és a memóriánkra is.

A tudósok úgy látják, hogy az alvás kritikus fontosságú ahhoz, hogy az újonnan tanult dolgok elraktározódjanak az agyunkban, így, ha nem alszunk eleget, akkor kevesebb információt tudunk megjegyezni.

(Healthline)

(Borítókép: Alvó férfi. Fotó: GettyImages)