Az ember általában már gyerekkorában megtanulja, hogy egészsége megóvása érdekében elegendő vizet kell innia. A megfelelő folyadékháztartás létfontosságú a szervezet számára, mivel a víz számos biokémiai folyamatban játszik fontos szerepet. Ha valaki túl kevés folyadékot fogyaszt, annak rövid- és hosszú távú egészségügyi következményei is lehetnek.
Miért vizet és nem mást?
A folyadékbevitelnél kisebb, de nem elhanyagolható jelentőségű annak összetétele is. Ebből a szempontból napjainkban a legnagyobb veszélyt a magas foszforsav tartalmú üdítők fogyasztása jelenti, ezért ezek kerülése javasolt. Már heti 1 liter rendszeres ivása esetén is komoly egészségügyi problémákkal nézhetünk szembe. Most pedig nézzük, hogy milyen kellemetlen tüneteket okozhat a nem megfelelő folyadékpótlás!
A dehidratáció legfőbb tünetei:
- szájszárazság,
- izomgyengeség,
- szomjúságérzet,
- sötét vizelet,
- fejfájás,
- napi négynél kevesebb vizeletürítés,
- szédülés,
- rossz lehelet,
- a bőr rugalmasságának csökkenése.
A súlyos dehidratáció életveszélyes állapot, amelyet erős szomjúságérzés, a vizeletürítés megszűnése, felgyorsult légzés, hideg tapintatú bőr és megváltozott mentális állapot jelez.
A legújabb kutatások szerint összefüggés van az elhízás és az elégtelen vízbevitel között is. A megfelelő mennyiségű víz fogyasztása kedvező hatással van a vér sűrűségére és a vérnyomásra. Az alacsony folyadékbevitel eredményeként kialakuló sűrűbb, tapadósabb vér pedig jelentősen növeli az agyvérzés és a szívbetegség kockázatát.
(Borítókép: Egy férfi vizet iszik. Illusztráció: Image Source/Getty)