A legtöbben tudják, hogy az autók által kibocsátott kipufogógázok rendkívül károsak a környezetre és az emberi szervezetre is, azzal viszont már kevesebben vannak tisztában, hogy az autósülések is sok mérgező anyagot bocsátanak ki magukból, amelyek közvetlenül az utastérbe kerülnek.
A kutatók 101 darab, 2015 után gyártott autót vizsgáltak meg az Egyesült Államokban. A kocsik 99 százalékának utasterében triszfoszfát nevű vegyi anyagot találtak, egy olyan égésgátlót, amely jelenleg is szövetségi vizsgálat alatt van, mert potenciálisan rákkeltő lehet. Akiknek ugyanis a vérében egyes égésgátlók magasabb koncentrációban vannak jelen, azoknál négyszer nagyobb a rákos halálozás kockázata.
Emellett a legtöbb járműben más veszélyes vegyi anyagokat is kimutattak, amelyek neurológiai és reprodukciós problémákkal hozhatók összefüggésbe. Gyermekeknél emellett asztmát, elhízást, sőt agykárosodást okozhatnak.
Ezek a káros vegyületek az utastérbe jutva különösen aggasztók a hosszabb ideig ingázó sofőrök, valamint a gyermekek számára, akik több levegőt lélegeznek be a járműben, mint a felnőttek
– idézi a Házipatika a tanulmány szerzőjét, Rebbecca Hoehn-t, a Duke Egyetem kutatóját.
A szakértők szerint a magas hőmérséklet tovább ronthatja az utastér levegőjének minőségét, ugyanis ilyenkor nagyobb mennyiségben szabadulnak fel mérgező gázok az ülésekből. A kutatók szerint emiatt akár ötször több káros vegyi anyag szivároghat az ülésekből nyáron, mint télen
(Borítókép: Egy férfi egy autóban. Fotó: GettyImages)