Vitaminhiányt, de akár súlyos májbetegséget is jelezhetnek az arc bizonyos elváltozásai – erre az angol dr. Donald Grant hívta fel a figyelmet nemrég. Mint mondta, az arcunk fürkészése hatékony módja annak, hogy egyes betegségeket idejekorán kiszűrjünk és a legjobb kezelést kapjuk, ehhez azonban tudnunk kell, milyen jelekre érdemes figyelnünk.
Puffadt/duzzadt arc
„Az arc duzzanata gyakran kisebb egészségügyi problémák, például szénanátha vagy más allergiás reakciók jele lehet, ugyanakkor folyadékvisszatartást is jelezhet, ami a vesekomplikációk gyakori tünete. Ezen felül olyan betegségekre is utalhat, mint a bakteriális cellulitiszfertőzés, amely miatt a bőr az egész testen – beleértve az arcot is – vörös és duzzadt lesz. Ennek kezelése antibiotikummal történik és a tünetek nagyjából egy hét után eltűnnek” – fejtette ki dr. Grant.
Sápadt bőr
A bőr sápadtságát bizonyos krónikus betegségek, rossz táplálkozás, illetve vitaminhiány is okozhatja. Az orvos felhívta a figyelmet, hogy ez a tünet gyakran a vörösvérsejtek vagy a hemoglobin hiányát jelzik, ami ellen azzal tehetünk a legtöbbet, ha vasban gazdag ételeket építünk be az étrendünkbe, például vörös húst, babot, lencsét, spenótot vagy sóskát. Jótékony hatása miatt mindennap ajánlott zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, ám úgy is érdemes megválogatni azokat, hogy milyen betegséggel küzdünk.
Csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet: csodát tesz a szervezetével ez a zöldség
Sárga bőr és szemek
A sárgaságot valószínűleg a legtöbben felismerik: a májbetegségeket kísérő elszíneződést a bilirubin mennyiségének emelkedése okozza, ami hepatitiszfertőzés, más okból eredő májgyulladás, egyéb, a szervet érintő betegség, sőt sarlósejtes kór jele is lehet.
„Mivel a sárgaság számos egészségügyi problémát jelezhet, elengedhetetlen, hogy szakképzett orvostól kérjünk tanácsot, hogy megértsük az arcelváltozások mögött húzódó okokat” – tette hozzá dr. Grant.
Kiütések
Kiütéseink sok mindentől lehetnek, ám ha huzamosabb idő után is fennáll a probléma, akkor komolyabb bajt is jelezhetnek.
„A tartós kiütések az arcon a lupusz nevű autoimmun betegség meglétére utalhatnak. Az ezzel járó kiütések általában az orron és az arcon jelennek meg, mielőtt átterjednének a karokra és a mellkasra. Ha valaki úgy érzi, hogy kialakulhatott nála lupusz, sürgősen orvoshoz kell fordulnia. A betegség egy egyszerű vérvizsgálattal diagnosztizálható” – mutatott rá az orvos, ugyanakkor hozzátette, hogy kiütéseink többek között allergiától is lehetnek, illetve rosaceára is utalhatnak.
Száraz ajkak és bőr
„Habár az ajkak és a bőr gyakran lehet száraz az időjárás változásától függően, illetve az öregedés jele is lehet, kiszáradás is okozhatja. Utóbbi tünetei közé tartozik a kipirult bőr, a száraz köhögés, a szomjúság és a sötétsárga vizelet. Fontos, hogy a nap folyamán elegendő mennyiségű folyadékot fogyasszunk, a hőmérséklet emelkedésével pedig növeljük a vízbevitelt” – szögezte le dr. Grant. Összességében hozzátette: fontos, hogy tisztában legyünk az arc különböző egészségügyi állapotokra utaló elváltozásaival.
A betegségek, fertőzések gyakori jeleinek felismerésével a páciensek korai orvosi kezelésben részesülhetnek, így a tünetek hatékonyan csökkenthetők, illetve megszüntethetők.
(LADBible)
(Borítókép: Egy férfi az arcát nézi a tükörben. Illusztráció: Getty Images)