A fogápolási rutint még ma is hajlamos sok felnőtt elhanyagolni, ami súlyos egészségügyi és esztétikai problémákhoz vezethet.

A WHO felmérése szerint Európa áll a legrosszabb helyen a szájbetegségek terén: a lakosság több mint felének van fogproblémája vagy egyéb szájüregi rendellenessége. A károsodott fogak számát tekintve is listavezető a régió: több mint 33 százalék a lyukas fogak aránya, ami 335 millió beavatkozást jelent. A hibás szájápolási technikák mellett a szervezet szerint az is prblémát jelent, hogy

sokan nincsenek tudatában a káros következményekkel és azzal, hogy a fog- és szájüregi problémák az egész szervezetre hatással lehetnek.

A generációs átörökítés szempontjából is kikerülhetetlen feladat a szájhigiéniás szokások megreformálása, a gyerekek ugyanis leginkább a szülői példa alapján sajátítják el a mindennapi fogmosási rutint. Dr. Dergez Márk fogszakorvos szerint már az első fogacskák megjelenése előtt érdemes a gyereket hozzászoktatni a rendszeres fogmosáshoz.

„A maradandó fogak esetében fogselymet is érdemes használni a teljes szájhigiénia biztosítása érdekében. Az elektromos és intelligens fogkefék (Oclean, Oral-B stb. – a szerk.) különösen ajánlottak, mert alaposabb tisztítást tesznek lehetővé, a nagyobb gyerekek pedig élvezik használni az olyan technológiai újításokat, mint például az AI alapú eszközök” – fejtette ki a MindentMent rendelő fogszakorvosa.

Veszélyes figyelmen kívül hagyni az intő jeleket

A szakértő szerint sokan hagyják figyelmen kívül az olyan intő jeleket is, mint az ínyvérzés és az ínygyulladás, ami komolyabb problémákhoz vezethet. A rossz lehelet és a fogkő jelenléte is olyan problémák, amelyeket nem szabad elhanyagolni, hiszen ezek a problémák olyan változásokat indíthatnak el a szervezetben, amelyek súlyos eltéréseket, betegségeket okozhatnak.

A szájüregi baktériumok ugyan általában nem jutnak be a véráramba, de a rossz szájhigiénia miatt kialakuló ínygyulladás és fogínyvérzés apró sérüléseken keresztül megnyitja az utat ezeknek a kórokozóknak.

Ezután a baktériumok képesek a vérlemezkékhez tapadni és vérrögképződést okozni, ami szívinfarktushoz vezethet.

Az elhanyagolt szájhigiénia komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például szívbetegségek.

Ugyanakkor pszichés hatásai is lehetnek, mint például a rossz lehelet miatti társas kapcsolatok romlása. A szájhigiénia elhanyagolása a fogak elvesztését és fájdalmat is okozhat” – tért ki a súlyos betegségekre a fogorvos.

(Borítókép: Férfi fogkefével a kezében. Illusztráció: LightFieldStudios/Getty)