Végre egy jó hír azoknak, akik nehezen hagyják el a fotel gravitációs mezejét!
Az ETH Zürich kutatócsoportja megállapította, hogy az agyunkban található oxerin nevű vegyi anyag döntő szerepet játszik abban, hogy a testmozgás mellett döntsünk.
A szakemberek egereken vizsgálták, hogyan lehet befolyásolni a kísértés hatását a szervezetre. Egereket helyeztek egy kamrába, amelyben egyenlő távolságra különböző folyosók voltak. Néhány üres volt, néhány végén futókereket helyeztek el, máshol epres turmix várta a rágcsálókat.
A neurokémiájukba való beavatkozás nélkül az egerek megosztották az idejüket az edzés és a turmix elfogyasztása között, amikor azonban a kutatók gyógyszerrel vagy genetikai módosítással blokkolták az oxerin elnevezésű vegyület felszabadulását, az egerek lényegesen kevésbé voltak hajlandók edzeni, és inkább csak a turmixot iszogatták.
A tudósok szerint ennek a vegyi anyagnak ugyanilyen hatása lehet az emberekre is, ez a felfedezés pedig idővel akár egy olyan tabletta előállításához is vezethet, amely edzéskedvet vált ki bennünk.
Ha megértjük, hogyan dönt az agy az ételfogyasztás és a fizikai aktivitás között, akkor hatékonyabb stratégiákat dolgozhatunk ki a globális elhízás-járvány és a kapcsolódó anyagcserezavarok kezelésére
– fogalmazott d r. Daria Peleg-Raibstein, a kutatás társszerzője. A tudósok k orábban a dopamin nevű vegyület hatásmechanizmusát is vizsgálták, hiszen ez az anyag étkezés és edzés közben is felszabadul az agyban, ám arra jutottak, hogy az úgynevezett boldogsághormonnak nincs köze a döntéshez, hogy melyiket választjuk inkább.
(msn.com)
(Borítókép: Egy vidám pár az edzőteremben. Illusztráció: Getty Images)