Számos módon megerősíthetjük természetes védekezőrendszerünket, hogy felkészüljünk a hűvösebb időszakra, amikor a különböző kórokozók a legaktívabbak. Bár az Időkép szerint a nappali maximum hőmérséklet még szeptember végén is 25 fok körül alakul, éjszaka pedig nem csökken 14 Celsius-fok alá, a táplálkozásunkon akkor is érdemes időben változtatnunk, hiszen a vitaminok és nyomelemek jelentős szerepet töltenek be az immunrendszer működésében.
Noha számtalan patikában kapható vitaminkészítmény ígér azonnali és biztonságot nyújtó segítséget, érdemes szem előtt tartani, hogy a természetes úton bevitt zöldségek, gyümölcsök könnyebben szívódnak fel és jobban hasznosulnak. A titok a rendszeres, tudatos táplálkozásban rejlik, egyúttal az élelmiszerek mennyiségében és minőségében. A következőkben ismertetjük azokat a vitaminokat és nyomelemeket, amelyek elengedhetetlenek az egészségünk fenntartása szempontjából.
C-vitamin
A C-vitamin az egyik legnagyobb immunrendszer-erősítő. Hiányában a betegségekkel szemben védtelenebbé válunk, rendszeres bevitele azért elengedhetetlen, mert a szervezet nem képes magától előállítani. C-vitamint a következő ételekből nyerhetünk:
- narancs, narancslé;
- citrom;
- grapefruit;
- kivi;.
- paprika, kaliforniai paprika;
- eper;
- kelbimbó;
- brokkoli.
B6 vitamin
Ez a vitamin létfontosságú az immunrendszer biokémiai reakcióinak támogatásához. A 8 létfontosságú vitamin egyike, amelyeket a szervezet nem képes előállítani. Nélkülözhetetlen a fehérjék, valamint a szénhidrátok és a zsírok megemésztéséhez, mely során a táplálékból a szervezet számára hasznosítható energia lesz. B6-vitaminban gazdag ételek:
- marhahús és marhamáj;
- hidegvízi halak, például a lazac és a tonhal;
- csirkemell;
- burgonya;
- banán;
- túró;
- csicseriborsó;
- bulgur.
E-vitamin
Az E-vitamin egy erős antioxidáns, amely a szervezetnek segít a fertőzések leküzdésében, de számos más funkcióját is támogatja. E-vitaminban gazdag ételek:
- magok;
- diófélék;
- spenót;
- brokkoli;
- kivi;
- mangó;
- paradicsom;
- búzacsíra olaj.
Cink
A cink az emberi szervezetben számos fontos szerepet tölt be és legalább száz különböző enzim működését segíti elő. Olyan nyomelem, amely elengedhetetlen az immunrendszer egészségének megőrzéséhez. A következő ételek gazdagok cinkben:
- marhahús;
- tökmag;
- sertéshús;
- pulykamell;
- cheddar sajt;
- lencse;
- szardínia;
- görög joghurt;
- tej;
- osztriga.
Szelén
A szelén kiváló nyomelem a vírusok ellen, ami a hűvösebb hónapokban kifejezetten jól jön. Az immunvédelem mellett a szabad gyökökkel elleni védekezésben is támogatja a szervezetet, valamint megköti a benne található nehézfémeket. Ezen kívül részt vesz a pajzsmirigyhormonok előállításában is. Szelénben gazdag ételek:
- tonhal;
- szardínia;
- sovány húsok;
- túró;
- barna rizs;
- tojás;
- zabpehely;
- tej és joghurt;
- lencse;
- diófélék és magvak.
(Borítókép: Férfi ősszel, egy bögre itallal a kezében. Illusztráció: Getty Images)