Egy gyógyszerész megosztotta, melyik az a három étrend-kiegészítő, amit szerinte érdemes elkerülni, vagy máshogyan kellene szedni.

A világjárvány óta soha nem látott magaslatokba lendült a táplálékkiegészítő-ipar, egyes becslések szerint az emberek több mint 70 százaléka szed legalább egyet. de a zsúfolt piacon és az egymásnak ellentmondó információk tömkelegében nehéz eldönteni, hogy mit érdemes megvenni, és melyik kiegészítő pénzparazlás, esetleg akár veszélyes is.

Dr. Ariana Medizade gyógyszerész és influencer három olyan terméket emelt ki TikTok videójában, amelyeket érdemes elkerülni.

D-3 Vitamin

A D-vitaminnal természetesen semmi gond, sőt, érdemes rendszeresen pótolni, különösen téli, napsütésben szegény időszakban. Dr. Medizade azonban arra figyelmeztet, hogy a legtöbb ember nem szedi megfelelően, aminek veszélyes következményei lehetnek.

„Az étrend-kiegészítőkön figyelmeztető feliratnak kellene lennie erre vonatkozóan, és én soha nem szednék D3-vitamint önmagában" – mondja. „A D3-vitamint mindig K2 vitaminnal együtt kell szedni, különben a kalcium rossz helyeken rakódik le." 

A gyógyszerész szerint ilyenkor a csontok helyett az erekben halmozódhat fel, és meszesedést okozhat.

@thewellnesspharm How to take supplements the right way. How to use supplements. Supplement information. Wellness tips for women. Supplement dos and donts. How to supplement properly. Supplements I would never take. #supplementsthatwork #howtotakesupplements #supplementsforwomen #wellnesstok ♬ original sound - Ariana Medizade

Orbáncfű-kivonat

A közönséges orbáncfű sárga virágjából előállított készítményt mentális egészségügyi problémák, többek között szorongás és depresszió kezelésére használják. A gyógyszerész figyelmeztet, hogy a készítmény potenciálisan semlegesítheti egyéb gyógyszereket.

„Soha ne szedjen orbáncfüvet! Különösen, ha szájon át alkalmazott fogamzásgátló tablettát vagy bármilyen más típusú gyógyszert szed rendszeresen” – figyelmeztet a gyógyszerész, és hozzáteszi, az orbáncfűben egy CYP3A4 katalizátor van, ami gyorsítja a gyógyszerek anyagcseréjét, így azok alacsonyabb koncentrációban jelennek meg a véráramban, és nem érik el a kívánt hatást.

Zink és magnézium egy tablettában

Bár mindkettő az immunrendszer erősítésére és a csontok erősítésére használt hatásos kiegészítő, Medizade fgyelmeztet, hogy ez a két ásványi anyag verseng a felszívódásért, ha együtt szedik őket. Ehelyett azt tanácsolja, hogy legalább két órával különítsük el a szedésüket, a cinket mindenképpen étkezés közben vegyük be, és ha van olyan étrend-kiegészítőnk, amelyik kombinálja a kettőt, győződjünk meg arról, hogy az adagolásuk optimalizált. Ez a cink és a magnézium 1-10 vagy 1-15 arányát jelenti.

(Daily Mail)

(Borítókép: egy marék étrend-kiegészítő)