Világszerte milliók fogyasztanak rendszeresen tojást, amelyet sokáig rettenetesen károsnak tartottak a magas koleszterinszintje miatt. Itt az ideje azonban, hogy az emberek – már akik nem vegánok – újragondolják a tojással való viszonyukat.
Egy új tanulmány szerint ugyanis a tojás nem hogy nem emeli, de bizonyos mennyiségben még csökkenti is a vérünk koleszterinszintjét.
A San Diegói Egyetem kutatói egy közel negyven éve folyó vizsgálat adatait vizsgálva jutottak arra a megállapításra, hogy a heti kettő-négy tojás fogyasztása összefügg a vér koleszterinszintjének csökkenésével.
Közel fél évszázadon át azt tanácsolták az embereknek, hogy kerüljék az olyan állati eredetű termékeket, mint a tojás, a vaj vagy a tejszín, mert a szakemberek úgy vélték, hogy ezek az ételek megemelik a vér koleszterinszintjét, növelve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Bár ez a tanács még mindig érvényes lehet bizonyos betegségek mellett, mint például a cukorbetegség, a legújabb bizonyítékok azt mutatják, hogy valójában a telített zsírok, a cukor és a nátrium a fő okozói az artériákban a plakkok felhalmozódásának, nem pedig az étkezési koleszterin.
Persze sok koleszterinben gazdag élelmiszer tartalmaz nagy mennyiségű telített zsírsavat, ám a tojás és a kagyló kivétel ez alól.
Ráadásul a tanulmány szerint a rendszeres tojásfogyasztás a kognitív képességeket is javíthatja, igaz, a kutatók szerint ennek alátámasztásához még további vizsgálatok is kellenek. Az biztos – mutatnak rá a Nutrients című szaklapban közzétett írásukban –, hogy a tojás fehérjékben, aminosavakban és koleszterinben gazdag, és ezek a tényezők valószínűleg hozzájárulhatnak az agyi neuronok szerkezetének és működésének megőrzéséhez. A tojás karotinoidokat is tartalmaz, amelyek a jobb kognitív teljesítményhez kapcsolódnak, és tele van kolinnal, amely egy létfontosságú neurotranszmitter előanyaga.
(Borítókép: Egy férfi serpenyőben készít ételt. Illusztráció: Getty Images)