Legyünk gyerekek, tinédzserek, felnőttek vagy idősek, eltérő mennyiségű alvásra van szükségünk ahhoz, hogy a szervezetünk megfelelően regenerálódni tudjon. Ilyenkor nemcsak az izmok és szövetek újulnak meg, valamint az immunrendszer erősödik, hanem az agyunk is felfrissül: feldolgozza az információkat, rögzíti az emlékeket és csökkenti a stresszt, ezzel együtt pihen is, így a megfelelő alvás javítja a koncentrációt, a döntéshozatalt és a kreativitást. Ezenkívül az éjjeli órákban az anyagcserét, növekedést és étvágyat szabályozó hormonok is felszabadulnak a testünkben.
Hogy mindez megfelelően teljesüljön, az Amerikai Alváskutató Társaság és a National Sleep Foundation által megállapított ajánlások szerint az újszülötteknek 3 hónapos korig napi 14-17 óra, a csecsemőknek 11 hónapos korig 12-15 óra, az 1-2 éves kisgyerekeknek 11-14 óra, az óvodás korúaknak 10-13 óra, a kisiskolásoknak 9-11 óra, a tinédzsereknek 8-10 óra, a 18 és 64 év közötti felnőtteknek 7-9 óra, a 65 év feletti időseknek pedig 7-8 óra alvás szükséges.
Az alvási szükséglet az életmód, a genetikai tényezők és az egészségi állapot alapján ugyan változhat, ám ha nem figyelünk oda arra, hogy valóban annyit aludjunk, amennyi időre a szerveztünknek valóban szüksége van, krónikus alváshiány alakulhat ki, ami komoly következményekkel járhat. Ilyen a magas vérnyomás, a szívbetegségek, a cukorbetegség, az elhízás, a depresszió, a szorongás és a memóriaproblémák. Ezen kívül csökkenhet a koncentrációnk, a reakcióidőnk és a produktivitásunk, valamint gyengülhet az immunválaszunk, ezáltal pedig megnőhet a különböző betegségek kialakulásának kockázata.
Hogy személy szerint mennyi alvásra van szükségünk, azt többféle egyszerű módszerrel is kitapasztalhatjuk. Az egyik, hogy megfigyeljük önmagunkat, többek között, hogy mekkora az energiaszintünk, vagyis mennyire érezzük magunkat fáradtnak vagy kipihentnek 7, 8 vagy 9 óra alvás után, illetve hogy milyen a hangulatunk, ingerlékenyek vagyunk-e. Ha szabadságra megyünk, azt is könnyebben megtapasztalhatjuk, hogy ébresztőóra nélkül hány óra alvás után ébredünk fel magunktól.
A HáziPatika egy saját felmérésben arra volt kíváncsi, hogy a magyarok általában hány órát aludhatnak. A válaszadások rendkívül nagy szórást mutattak, átlagosan azonban megállapítható volt, hogy a legtöbb honfitársunk kevesebbet alszik éjszakánként 7-9 óránál.
Többnyire 6-7 órára hajtják álomra a fejüket, de rengetegen alszanak ennél kevesebbet. Sokan például kénytelen beérni 3-4 órával.
Az is kiderült a felmérésből, hogy az éjszakák átalvása legalább olyan gyakori probléma, mint az alváshiány. Igen sokan nyilatkoztak úgy, hogy rengetegszer felébrednek éjszaka, több részletben vagy felszínesen alszanak, így nem igazán hatékony a pihenésük. Ha mindez hosszú távon fennáll, mindenképp érdemes szakemberhez fordulni.
(Borítókép: Alvó férfi. Illusztráció: Getty Images)