Egy groteszk digitális modell megmutatja, hogyan nézhet ki az ember 2050-ben, ha nem alszunk eleget.
A Bensons for Beds és Dr. Sophie Bostock alvásszakértő által készített Hannah nevű AI szimuláció megmutatja, milyen változásokat okoz a testünkben, ha csak hat órát alszunk éjszakánként. Hannah, egy 45 éves brit a jövőből, krónikus hátfájással, ritkuló hajjal, megereszkedett bőrrel, duzzadt lábakkal és vörös, táskás szemekkel küzd. Izmai elvékonyodtak, gyenge immunredszere miatt pedig egyre hajlamosabb a fertőzésekre.
Hannát és a nem túl fényes jövőképünket ITT nézheti meg.
A szakértő szerint hektikus modern életmódunk és a hajnalig tartó okostelefonozás miatt az emberek egyre kevesebbet alszanak, így 2050-re az alváshiány rengeteg krónikus egészségügyi problémát fog okozni, mint amilyenekben Hannah is szenved.
A javasolt alvásmennyiség felnőtteknek éjszakánként 7 és 9 óra között van.
Hannah tervezése 19, tudományos folyóiratokban 2010 óta megjelent kutatási cikken alapult, amelyek az alváshiány szervezetre gyakorolt hatásait vizsgálták. „Hannah elgondolkodtatóan illusztrálja az alvás holisztikus hatását az általános egészség fenntartására” – mondja Dr. Bostock.
„Sokan közülünk nem is tudják, hogy a rendszertelen napi rutin és az alváshiány megzavarja a cirkadián ritmusunkat, ami az egész testünk működésére kihat" – magyarázza a szakértő, majd kihangsúlyozza, hogy egyre több tanulmány bizonyítja, hogy a tartós alváshiány nagyobb kockázatot jelenthet az elhízás, a szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség szempontjából.
(Borítókép: kialvatlan férfi. Illusztráció: Getty Images)