Egy friss kutatás szerint a kávénak tulajdonított pozitív egészségügyi hatások csak akkor érvényesülnek, ha reggel isszuk.

A kávéfogyasztóknak érdemes lehet átgondolniuk a délutáni és esti kávézásukat: egy új tanulmány szerint ugyanis kizárólag a reggeli kávéivás csökkentheti a szívbetegségek és az összes halálozási tényező kockázatát.

A New Orleans-i Tulane Egyetem kutatócsoportjának vezetésével készülő felmérésben 40 725 felnőtt kávéfogyasztási szokásait vizsgálták. A majdnem 10 éves átlagos követési időszak alatt a reggeli kávéfogyasztók 16 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg bármilyen okból, és 31 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg szívbetegségben, mint azok, akik egyáltalán nem ittak kávét.

Azonban az egész napos kávéfogyasztók esetében az eredmények nem mutattak  kockázatcsökkenést.

„Ez az első tanulmány, amely a kávéfogyasztás időzítését és az egészségi állapotot vizsgálja” - mondja Lu Qi, a Tulane Egyetem epidemiológusa. „Eredményeink azt mutatják, hogy nem csak az a fontos, hogy iszunk-e kávét, vagy hogy mennyit iszunk, hanem az is, hogy a nap mely szakában isszuk.”

A tanulmány nem vizsgálja, hogy miért áll fenn ez a kapcsolat, de számos lehetőség van. Tudjuk, hogy a koffein serkentő hatású, és lehet, hogy ez megzavarja a szervezet természetes folyamatait a délután és az este folyamán.

„Egy lehetséges magyarázat, hogy a délutáni vagy esti kávéfogyasztás megzavarhatja a cirkadián ritmust és az olyan hormonok szintjét, mint a melatonin” – mondja Qi. „Ez viszont a szív- és érrendszeri kockázati tényezők, például a gyulladás és a vérnyomás változásához vezet.”

(ScienceAlert)

(Borítókép: kávézó férfi. Illusztráció: Getty Images)