A szemhéj rángatózása mind az alsó, mind a felső szemhéjat érintheti. Az önkéntelen izomösszehúzódások lehetnek szinte észrevétlenek, de akár a szem teljes lecsukását is eredményezhetik.
A szemhéjak izmainak görcsös, akaratlan összehúzódása gyakran előforduló jelenség, amelyet már szinte mindenki megtapasztalt egyszer az életében. Enyhébb formájában, az úgynevezett myokymia esetén általában csak finom rángatózást vagy gyenge húzódást érzékelhetünk. Súlyosabb esetben, amelyet blepharospasmusnak nevezik, ebben az esetben az izmok görcsei a szem teljes lezáródásához vagy ismétlődő, akaratlan pislogásokhoz vezethetnek.
Néhány súlyos betegség tünete is lehet
A szemhéjrángás általában előjel nélkül jelentkezik, rövid ideig (néhány másodpercig vagy egy-két percig) tart, és ugyanolyan gyorsan el is múlik. Az apró izomösszehúzódások mögött általában a következő tényezők állnak: alváshiány, stressz, a szem irritációja, a szem kiszáradása, a környezeti hatások (szél, por, erős fény), vagy, ha valaki túl sok alkoholt vagy koffeint fogyaszt.
Nagyon ritka, de a szemhéj rángatózása súlyosabb problémára is utalhat, például az agyat vagy az idegeket érintő betegségre. Természetesen, ezek minden esetben más tüneteket is okoznak, ezért nem kell megijedni, ha csak a szemhéj rángatózását érzékeljük.
Az idegrendszert érintő betegségek közül szemhéjrángást okozhat például
- a Bell-féle arcidegbénulás,
- a szklerózis multiplex,
- a Parkinson-kór vagy
- a Tourette-szindróma is.
Orvoshoz fordulni továbbá érdemes, ha a szem
- gyulladt,
- váladékozik,
- kipirosodik vagy megduzzad,
- illetve ha a szemünkön kívül az arc más részei is rángatóznak, görcsölnek.
(Borítókép: Egy férfi törölgeti a szemét. Illusztráció: Toa55/Getty)