Boldogság-tuningra nem csak év elején van nagy szüksége mindenkinek, hanem úgy általában minden nap. Nyilván, hosszú távon nem árt az életmód megváltoztatása, de ez nem sokat segít, ha épp nyakig ülünk a lehangoltságban. Szerencsére van néhány gyorsabb megoldás, instant jókedvet ígér.
1. Már egy kis testmozgás is csodákra képes
Elméletben mindenki tisztában van vele, hogy a futás endorfinokat szabadít fel, ami nagyszerű eszköz a depresszió ellen. Ám a gyakorlatban nem biztos, hogy olyan könnyű nekiindulni, pláne ha eleve rosszkedvű valaki.
Szerencsére valójában nem kell olyan keményen edzeni ahhoz, hogy a mozgás boldogságfokozó hatását élvezhessük, a Michigani Egyetem tudósainak 2018-as kutatása szerint már 10 perc fizikai aktivitás is sokat számíthat, ráadásul teljesen mindegy, hogy konkrétan milyen testmozgást végzünk. Sőt, még az intenzitás sem fontos, a kocogó és a sétáló emberekben egyaránt boldogságérzetet kelt a mozgás.
2. A zöld színt ne a falon nézzük
Több tanulmány is kimutatta már, hogy a zöld környezet csökkenti a stresszt, és a városi környezetben fellelhető zöld területek kifejezetten összefüggésbe hozhatók a boldogsággal. Sőt, a Wisconsini Egyetem kutatói odáig merészkedtek, hogy kijelentették: a zöldterület nagyobb hatással lehet a boldogságra, mint a pénz.
Persze a szürke téli hónapokban kihívás ilyet találni, de már a friss levegőn tett séta is komoly elképesztő hatással lehet a hangulatunkra. Ráadásul optimistán szemlélve a dolgokat, már csak pár hét, és itt a tavasz...
3. Nyugodtan szundikáljon néha
Nem csak a gyerekek válnak nyűgössé, ha fáradtak. A túl kevés alvás növelheti a depresszió kockázatát, és megkönnyítheti a rossz gondolatok felbukkanását, amikor ébren vagyunk. A szakértők következetesen a 7-9 óra alvásmennyiséget javasolják éjszakánként, ami nélkül ingerlékenyek és rosszkedvűek lehetünk.
De nem kell megvárni az estét, hogy bepótoljuk a hiányzó alvást: a napközbeni szundikálások azonnal oldják ezeket a negatív következményeket. Egy 2017-es tanulmány szerint azok az emberek, akik napközben rövid szundikálást tartottak, boldogabbak voltak, mint azok, akik többet aludtak, vagy egyáltalán nem aludtak nappal. A UCLA Health azt javasolja, hogy maradjunk a rövid, 20-30 perc közötti szundikálásoknál.
4. Kapcsolja be, és kapcsoljon ki
A zenehallgatás vagy tévénézés nem csak szórakoztat, de lenyugtat és emeli a boldogsághormonok szintjét is. Jill Lewis pszichoterapeuta azt ajánlja, olyat zenét válasszunk, ami jó érzéssel tölt el, aminek ismerjük a szövegét, ami erőt ad, fellelkesít, és energiával tölt el. Ugyanez igaz a tévéműsorokra is. „Ha bekapcsolunk egy olyan műsort, amit szeretünk, például a Jóbarátok, az egy nagyon egyszerű módszer arra, hogy gyorsan megváltoztassuk a hangulatunkat” – mondja a szakember.
5. Ne felejtsen el hálát adni
Nem kell a spiritualitás mélységeibe szállni ahhoz, hogy egy kis időre elgondolkozzunk azokon a dolgokon, amelyekért hálásak vagyunk. Egy 2012-es tanulmány szerint azok az emberek, akik hálanaplót írtak, boldogabbak és elégedettebbek voltak az életükkel. „Az eredmények arra utalnak, hogy az áldásokra való tudatos összpontosítás érzelmi és interperszonális előnyökkel járhat” – írták a tanulmány szerzői.
Hálásnak lenni persze napló nélkül is lehet, minden nap, de ha összeírja, mi mindenért érez hálát, akkor sokkal könnyebb átérezni, mennyi minden jó dolog van az életében. Nem kis kell nagy dolgokra gondolni, felkerülhet a listára akár egy finom süti is.
6. Legyen nagylelkű
Legyen szó jótékonykodásról, önkéntes munkáról vagy egyszerűen csak a szomszédnak való segítségnyújtásról, a nagylelkűség boldogsághormonokat szabadít fel az agyban. összefüggésbe hozható az agyban a boldogsággal.
„Nem kell önfeláldozó mártírrá válni ahhoz, hogy boldogabbnak érezzük magunkat. Elég, ha csak egy kicsit nagylelkűbbek vagyunk” – mondja Phillipe Tobler, a Zürichi Egyetem közgazdasági tanszékének professzora, aki tanulmányában azt vizsgálta, hogyan reagál az agy a jótettekre. A szakember szerint egyáltalán nem számít a jótékonyság volumene, akár pár forint jó ügyre fordítása, vagy egy kávé a kollégáknak beindítja a folyamatot.
(NyPost)
(Borítókép: boldog férfi egy hegy tetején. Illusztráció: Getty Images)