Régen azt tanították, hogy egy egészséges ember testhőmérséklete 36,6–37 fok között mozog. Ezt a német orvos, Carl Wunderlich állapította meg a 19. században. Azóta azonban rengeteget változott az életmód, a környezet és az orvosi ellátás színvonala – és úgy tűnik, ezzel együtt a testünk is – írta meg a Tech.wp.pl.
Több modern kutatás is kimutatta, hogy a testhőmérséklet folyamatosan csökken. Egy 2019-es kaliforniai vizsgálat szerint a résztvevők átlaghőmérséklete már csak 36,4 Celsius-fok volt. Hasonló tendenciát figyeltek meg a bolíviai földművesek és a tsimane törzs tagjai körében is, ahol évente 0,05 fokkal csökken az átlaghőmérséklet.
Miért hűlünk ki lassan?
A tudósok szerint ennek több oka is lehet. Az egyik legfontosabb tényező az, hogy ma sokkal egészségesebbek vagyunk, mint őseink. A fejlettebb orvosi ellátás, a védőoltások és a jobb higiéniai körülmények miatt kevesebb fertőzés terheli a szervezetünket, így az immunrendszerünk kevésbé van állandó készenlétben.
Emellett az is szerepet játszhat, hogy manapság kényelmesebben élünk: fűtött lakásokban, légkondicionált helyiségekben töltjük a napjainkat, így a testünknek kevesebb energiát kell fordítania a hőmérséklet szabályozására.
Ez változtat valamin?
Bár a testhőmérséklet csökkenése nem jelenti azt, hogy másképp kellene diagnosztizálni a lázat vagy a betegségeket, a kutatók szerint érdemes lehet felülvizsgálni a régi szabványokat. A klasszikus 36,6 fokos „egészséges” testhő már nem minden esetben igaz.
Tehát ha legközelebb a hőmérő 36,3-at mutat, ne ijedjen meg – ez lehet az új normális testhőmérséklet!
(Borítókép: felülről egy beteg hölgy nézi a hőmérőt, miközben ül a kanapén. Fotó: Getty Images)