Az élet minden területén túlzásokba tudunk esni. Nincs ez másként az ünnepekkel sem. Ráadásul halmozottan hátrányos helyzetből indulunk karácsonykor, hiszen ez az időszak az utóbbi évtizedekben „szinte észrevétlenül” a mértéktelen fogyasztás ünnepévé vált. A reklámok minden csatornán ránk zúduló, vágykeltő és -fokozó hatásait nehéz kikerülni, kivédeni.
Az alábbi tippek betartásával fenntarthatóbb lehet az ajándékválasztás és a csomagolás, sőt: csökkenthetjük az élelmiszer-pazarlást is. Ezenfelül arra is választ kapunk, hogy milyen karácsonyfát érdemes venni fenntarthatósági szempontból.
Ajándékozzunk élményt, jótékonykodjunk vagy „csak” töltsünk időt szeretteinkkel
A Humusz Szövetség honlapján is megjelent írásban kiemelik, hogy a legjobb, hatartózkodunk a tárgyi ajándékoktól, hiszen a legtöbbeknek a közösen töltött idő a legnagyobb ajándék. Egyre szélesebb körben terjedő környezetbarát szokás az ajándékba adott jótékonykodás – írják. Kiemelik, hogy ha magunk készítjük az ajándékot, vagyhasználtan vesszük, akkor is fentarthatóbb módon járunk el.
Használjunk a csomagoláshoz kendőt vagy ajándéktasakot
Számokkal is alátámasztják, hogy milyen hihetetlen mennyiségű csomagolóanyagot pazarolunk el néhány pillanatnyi örömért. Csak Nagy-Britanniában annyi csomagolóanyagfogy évente, amivel kilencszer körbe lehet tekerni a Földet.
„A csomagolás eredeti funkciója, hogy titokzatosabbá vagy szebbé tegye az ajándékot (amennyiben az egy tárgy). Ezt a funkciót elérhetjük egy kendővel, újságpapírral, vagy sokszor újrahasználható dobozzal, ajándéktasakkal is. Díszítésként pedig használjunk termést, örökzöldlevelet, ágacskát, amiket később komposztálni lehet” – írják.
Sajnos étkezési szokásaink sem jobbak, pláne, ha még hús eldobásához is vezet a dolog. Mára köztudott, hogy a hús előállítása elképesztően sok szén-dioxidot termel, emellett az ipari állattartás gyakorlatilag kéz a kézben jár az állatok szenvedésével. Éppen ezért a Humusz Szövetség azt ajánlja: a vásárláshoz vigyünk pontos listát. Karácsony előtt könnyű az impulzusok csapdájába esni, gyakran többet veszünk a kelleténél. Ha pedig többet veszünk, akkor sajnos többet is eszünk. Tartsunk mértéket, és kerüljük el a túlevést. Válasszunk könnyebben emészthető ételeket, leveseket, zöldségeket, gyümölcsöket, esetleg halat.
Milyen legyen egy zöld karácsonyfa?!
A műfenyők nyersanyaga, előállítása, szállítása és hulladékként való kezelése ugyanúgy hozzájárul a nagy karbonlábnyomhoz. Egyes számítások szerint körülbelül 20 év használat után térülnek meg. Összehasonlítva tehát egy valódi fenyő (lehetőleg hazai, vegyszermentes termesztéssel) kisebb terhet ró a környezetre, mint a műanyag hasonmása. Arról nem is beszélve, hogy a kínai műfenyők minősége bőven hagy kívánnivalót maga után: fakul, hullik, kókad, foszlik... nem csoda, ha 2-3 év elteltével már egy hulladéklerakóban, vagy égetőben köt ki.
Mértékletes megoldási ötletek a Humusz Szövetségtől:
- Dekoráljunk fenyőággal, minimalista stílusban.
- Készítsük el magunk, maradékanyagokból vagy fából, és használjuk ugyanazt a redizájn karácsonyfát évekig. Az alternatív megoldásoknak csak a kreativitás szab határt.
- Ha van lehetőségünk, és megfelelő helyre ki tudjuk kiültetni, választhatunk élő fenyőt. Vigyázat, karácsony után macerával jár, és nem is bírja sokáig a lakásban. Nem mindegy az sem, hová ültetjük!
- Kölcsönözzünk fenyőfát az Oázis kertészettől: így a kiültetést is szakemberek végzik el. Válasszunk hazai termelőtől származó fát az import helyett. A kiválasztott fát akár online is megrendelhetjük.
(Borítókép: ajándékot csomagoló férfi. Illusztráció: Getty Images)