Feltehetőleg már többünkkel előfordult, hogy a lefőtt kávénk maradékát nem azonnal, hanem később, akár több óra elteltével fogyasztottuk el. Ennél nagyobb hibát azonban el sem követhetünk.

A kávé frissessége nemcsak a lefőzésének idejétől, de a felhasznált kávébaboktól, illetve azok ledarálásának idejétől is függ. A levegővel való érintkezés hatására a pörkölt kávébabok oxidálódnak, az oxidáció a darálást követően felgyorsul és a kávé lefőzése után sem fejeződik be.

Bár az oxidáció a kávébabok esetében szemmel nem látható, jelentős hatással van az ízükre – figyelmeztet a femcafe.hu. A kémiai folyamat hatására ugyanis a kávéban lévő ízvegyületek romlanak és a levegőbe kerülnek. A főzés során ez a hatás hatványozott, ugyanis vízzel érintkezve felszabadulnak a kávéban lévő aromák, olajok és savak. Ennek a kémiai reakciónak köszönhetően lesz ízletes a reggeli italunk, már ha sikerült gátolnunk a kávé oxidációját egészen a főzés pillanatáig. Mivel a folyamat a lefőzést követően sem fejeződik be, ezért 

mindössze nagyjából 30 percig marad élvezetes a forró feketénk íze – kivéve, ha légmentesen záródó termoszban tároljuk. 

via GIPHY

Ha túl sokáig hagyjuk állni a lefőtt kávénkat, a hidrogén és az oxigén közötti reakció megemeli az ital pH-szintjét, ami keserű vagy „állott" ízűvé teszi azt. A túlzott extrakció szintén gyakori oka a keserűségnek. Ennek elkerülése érdekében már az őrléskor ügyelni kell arra, hogy a megszabott őrlési méret ne legyen túl kicsi, később pedig, hogy ne főzzük túl sok ideig a kávét.

(Borítókép: Kávézó férfi. Fotó: Getty Images)