Mindenki tudja, hogy a zöldségek és a gyümölcsök jó hatással vannak szervezetünkre, ha viszont ennél tovább megyünk, ott már sok ellentmondásos dologgal találkozhatunk. Az olyan jelzők, mint az „alacsony cukortartalmú”, a „bio” vagy a „növényi alapú” miatt sokszor olyan ételeket hiszünk egészségesnek, amik hatalmas károkat okozhatnak nekünk.

Gyümölcslevek

Abban mindenki egyetért, hogy egészséges gyümölcsöket fogyasztani, azonban sokkal összetettebb a helyzet a gyümölcsleveknél, ugyanis a legtöbb boltban vásárolható készítményben rengeteg hozzáadott cukrot és adalékanyagokat találhatunk. Például egy pohár narancslé, akár 8 gramm cukrot is tartalmazhat, ugyanennyi almalében pedig 10 gramm cukrot is találhatunk, miközben a férfiak számára előírt napi cukorfogyasztás maximum 36 gramm, a nőknél pedig maximum 25 gramm.

Joghurt

A joghurt magas probiotikum, azaz úgynevezett jó baktérium tartalmú, így jó védelmet biztosít a bélflóra számára.

Azonban nem minden joghurt egészséges, ugyanis bizonyos termékeknek nagyon magas a cukortartalma, különösen a joghurttal borított rágcsálnivalók, vagy a joghurtból készített fagylaltok csaphatnak be minket.

Hasonlóan magas a cukortartalma az ízesített és a feltétekkel rendelkező joghurtoknak is, így ha egészségesek szeretnénk maradni, maradjunk a klasszikus változatnál.

Puffasztott rizs

Sokan választják fogyókúrájuk mellé a puffasztott rizst, mivel nagyon kevés kalóriát tartalmaz. Azzal viszont a legtöbben nem számolnak, hogy ez a termék tele van gyorsan felszívódó szénhidrátokkal, amik megdobják a vércukorszintet, ami nem túl kedvező zsírégetés szempontjából. Ráadásul alig van benne rost, így hamar meg is éhezik utána fogyókúra esetén.

A puffasztott rizs nem kifejezetten egészségtelen, de nem a legjobb választás fogyókúrához.

Müzliszelet vagy granola szelet

Sokan gondolják, hogy ezek a harapnivalók egészségesek, hiszen gabonát, magvakat, szárított gyümölcsöket tartalmaznak.

Azonban sok boltokban kapható müzliszelet vagy granola szelet rengeteg cukrot, telített zsírokat és mesterséges aromákat tartalmaznak, sőt bizonyos termékeknek a kalóriatartalma is meglepően magas.

Növényi alapú húspótlók

A kevesebb hús fogyasztása nem csak az egészségünknek, hanem a környezetnek is jót tesz, de ha a kimaradt hús különböző növényi alapú húspótlókkal szeretnénk helyettesíteni, akkor nem feltétlenül járunk jól.

Ezek a termékek meglepően sok cukrot, sót és zsírt tartalmaznak, ráadásul többségük az ultra-feldolgozott élelmiszer kategóriába tartoznak.

Kókuszolaj

Egy időben nagyon elterjedt, hogy a kókuszolaj rendkívül egészséges. Igaz napjainkra már leágazóban van ez a trend mégis érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a kókuszolaj bár jó hatással van a bőrre és a hajra, de hozzájárulhat a koleszterinszint megemelkedéséhez, ezáltal megnöveli a szívbetegségek kockázatát, mivel magas a telített zsírsav tartalma.

Az olíva-, repce- és avokádóolaj lényegesen jobb választás, mivel többnyire telítetlen zsírokból készülnek.

Ön melyik élelmiszert gondolta eddig egészségesnek?

(Borítókép: Egy férfi vásárol. Fotó: GettyImages)