A cukorbetegség milliókat érint világszerte, és mint sok más, súlyos egészségügyi probléma esetében, a korai felismerés kulcsfontosságú az időben történő kezeléshez.
Míg egyes, diabéteszre utaló jelek gyakoriak és közismertek, például a fokozott szomjúság, gyakori vizelési inger, gyors fogyás vagy a fáradtság, más, kevésbé ismert tünetek olyan valószínűtlen helyeken is jelentkezhetnek, mint például a lábak.
Az amerikai Cleveland Clinic összegyűjtötte, milyen lábat érintő problémák esetén érdemes odafigyelni, ugyanis nem csak tartósan emelkedett vércukorszintet jeleznek, de kezelés nélkül akár súlyosabb állapot kialakulásához is vezethetnek.
- sebek, fekélyek, égési sérülések és hólyagok, amelyek nem gyógyulnak be
- száraz, repedezett bőr
- tyúkszemek és bőrkeményedések
- gombás fertőzések, mint például a lábgomba és a körömgomba
- benőtt körmök
- kalapácsujjak és bütykök
A klinika tájékoztatója szerint az is figyelmeztető jel, ha gyakran tapasztalunk érzékkiesést, vagy bizsergést, szurkálást a lábunkban, ugyanis a diabétesszel összefüggő neuropátia nagyon gyakori a magas vércukorszint idegkárosító hatása miatt.
A leggyakoribb, lábat érintő diabéteszes tünet a nehezen gyógyuló sebek, fekélyek kialakulása, különösen olyan területeken, ahol a bőr fokozott súrlódásnak, vagy nyomásnak van kitéve. A fekélyek, amelyek a cukorbetegek mintegy 15 százalékát érintik, kezeletlenül akár súlyos fertőzésekhez vezethetnek, és egyes esetekben a lábfej vagy a lábujj amputációját is szükségessé teszik.
Bár a felsorolt tünetek nem feltétlenül jeleznek diabéteszt, ha tartósan zsibbadást, benőtt vagy sárga körmöket, nem gyógyuló sebeket, fájdalmat vagy repedezett bőrt észlel a lábán, érdemes orvoshoz fordulni.
(Borítókép: fájdalmas láb. Illusztráció: Getty Images)