Mindannyian örökké akarunk élni, de van-e bármi, amit tehetünk érte – azon kívül, hogy megpróbálunk egészségesen élni? A görög Ikaria szigetén élők az úgynevezett „kék zóna” tagjai, ahol a statisztikák szerint sokkal tovább élnek az emberek, és sokkal nagyobb arányban érik el a 100 évet.
A sziget lakóinak szokásai közt van egy közös, ami szerintük nagyban hozzájárul a hosszú élethez: a méz. „A helyi méhészek által a szigeten és szerte Görögországban termelt nyers, sűrű, ízletes méz összefonódik a legértékesebb emlékeimmel az ikariai életemről" – meséli egy volt ikariai lakos, Diane Kochilas a CNBC cikkében.
A méz antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, rengeteg antioxidánst tartalmaz, és segít a szervezetnek a cukorszint szabályozásában is.
Ikarián a sziget egyik titkos összetevőjeként tartják számon a hosszú élet érdekében, és a legtöbb ikariai lakos egy kanál mézzel kezdi a napját.
„Népi gyógyszerként fogyasztják köhögésre és torokfájásra" – teszi hozzá Kochilas. „Egy 90-es éveiben járó barátom mesélte, hogy a méz, zsálya vagy hegyi tea, gyömbér és fokhagyma kombinációja az ő generációjának „penicillinje” volt.
A szigetországi öregek még azzal is viccelődtek velem, hogy ez a természet Viagrája.
A finomított méz helyett azonban nagyon fontos a „nyers” méz fogyasztása, ugyanis a szupermarketekben árult termékek előállítása közben, a méz hőkezelése és pasztőrözése eltávolíthatja az olyan tápanyagokat, mint a méhpollen, amely aminosavakat, A- és C-vitamint, enzimeket és antioxidánsokat tartalmaz.
A Food Chemistry című folyóiratban megjelent, a nyers és a feldolgozott mézet összehasonlító tanulmány szerint a nyers méz mintegy 30 féle növényi vegyületet, polifenolokat – a szívbetegségek és a rák alacsonyabb kockázatával összefüggésbe hozható antioxidánsokat – tartalmaz, 4,3-szor többet, mint a feldolgozott változat.
Más kutatások kimutatták, hogy a glükóz-oxidáz enzim, amely a méz antibakteriális tulajdonságait adja, a melegítés és a szűrés hatására elpusztulhat. A nyers méz mértékletes fogyasztásával a szakértők szerint növelhetjük az élettartamunkat. A mézben található vitaminok közé tartozik az aszkorbinsav, a pantoténsav, a niacin és a riboflavin; valamint olyan ásványi anyagok, mint a kalcium, a réz, a vas, a magnézium, a mangán, a foszfor, a kálium és a cink.
(CNBC)
(Borítókép: Ikaria szigete. Fotó: Getty Images)