A stroke legtöbb tünete hirtelen jelentkezik, amikor már nagy a baj. Ilyen például a bénulás, a látászavar, szédülés, hányás, beszédzavar, általános zavartság. Ám vannak jelek, amelyek nem annyira nyilvánvalóak, mégis oda kell figyelni rájuk, mert akár egy héttel előre jelezhetik az agyvérzést.
Az akut ischaemiás stroke – a stroke leggyakoribb típusa – akkor fordul elő, ha az agy egy részének vérellátását egy agyi érben lévő vérrög vagy érelmeszesedés (az érfalakat bélelő zsírlerakódás vagy plakkok) gátolják. Míg a vérzéses stroke akkor következik be, amikor az agyban egy ér szivárog vagy megreped, és vérzést okoz az agyban.
A BioMed central című szaklapbanban megjelent tanulmány szerint a vizsgált 550 résztvevő 15 százalékánál jelentkezett úgynevezett szentinel (őrszem) fejfájás, mielőtt ischaemiás stroke-ot kaptak volna.
A sentinel fejfájás olyan fejfájás, amely egy esemény előtt jelentkezik, a stroke esetében ez nagyából egy hetet jelent. A tanulmány szerint ezek a fejfájások „vagy súlyosak voltak, vagy eltértek az alany minden korábbi fejfájásától". Ez a tünet általában addig maradtak, amíg a stroke további tünetei meg nem jelentek.
A kutatások azt is kimutatták, hogy a tranziens iszkémiás roham (TIA), amelyet gyakran „mini stroke”-ként emlegetnek, szintén olyan jelenség, amit nagyon komolyan kell venni, hiszen az esetek nagy részében a komolyabb agyvérzést vetíti előre.
(Mirror)
(Borítókép: orvos agyról készült képalkotó felvételt vizsgál. Illusztráció: Getty Images)