01. Tapír duplán
Az évet a győri Xantus János Állatkert tapírja nyitotta, ami január 7-én jött a világra, vagyis közel egy évvel testvére születése után. Májusban pedig a Szegedi Vadaspark tapírállománya gazdagadott egy fővel Dezső személyében. A Fővárosi Állat- és Növénykert pedig egy angliai állatkertből költöztetett át tavasszal egy Cuki nevű tapírt a Géza nevű hím mellé sok-sok kölyök reményében.
02. Miskolc saját gyűrűsfarkú makija
Február hatodikán látta meg a napvilágot a Miskolci Állatkert és Kultúrpark egyik gyűrűsfarkú makijának kölyke, és így négyfősre bővült a csapat, amelynek három idősebb tagja más állatkertből származik. A kölyök anyját, Freyát mesterségesen egyébként kellett felnevelni, mivel anyja nem gondoskodott róla. Szerencsére Freya nem követte saját anyja példáját.
03. Vadkutyák Ázsiából
Az első pár hetet a látogatók szeme elől rejtve töltötte a budapesti állatkert négy, márciusban született vadkutyája. A Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) által sebezhetőnek minősített természetvédelmi helyzetű fajból vadon már csak pár ezer, állatkertekben pedig mintegy kétszáz egyed él a vörös szőrzetet viselő ázsiai vadkutyákból.
04. Gyümölcsök ihlették a neveiket
Május elején a veszprémi Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark Frutty nevű vörös varija három kölyöknek adott életet. A kicsiket hagyományoknak megfelelően gyümölcsökről nevezték el. Berkenyét, Galagonyát és Naspolyát egy ideig csak elvétve pillanthatták meg a látogatók, mert anyjuk két fatörzs között vigyázott rájuk.
05. Három a rókamanguszta
Júniusban számos új jövevény született a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Többek közt a Szavannakifutó térségében, egy külön férőhelyen bemutatásra kerülő rókamanguszták állománya is pár új taggal lett gazdagabb. A három kölyök június 8-án jött a világra, de a nagyközönség számára egy ideig nem voltak láthatóak.
06. Szülés a kifutón
Május 23-án látta meg a napvilágot Kianga, a Szegedi Vadaspark egyik foltos hiénájának két kölyke. Anyjuk a kifutón hozta a világra kicsinyeit, és a látogatók zavaró jelenléte miatt egy időre elzárták a nyilvánosság elől. A kölykök nemét még születésük után egy hónappal sem tudták, mert a hiénáknál a nemi szerveik külsőre teljesen egyformák.
07. Anyja neve: Szmöre
Július 23-án született meg a Fővárosi Állat- és Növénykert langurcsapatának legújabb tagja. A jávai languroknál egyébként az a szokás, hogy a kölykök nevelésében a csapat más nőstényei, sőt az apaállat is részt vesznek. Igaz, a kölyök a Szmöre nevet viselő ötéves anyaállat szőrét preferálja leginkább. A nevelésbe egyébként a két tavalyi kölyök, Agung és Gede is megpróbált beszállni, amit a felnőtt állatok állítólag nem néztek túl jó szemmel.
08. Testvéri segítség
Míg a közönséges (vagy más néven fehérpamacsos) selyemmajmok a természetben általában évente egyszer hoznak világra kölyköket, a Veszprémi Állatkertben évente például kétszer születnek apróságok, ami sok segítséget jelent a szülőknek. Az ősszel született hármas ikrek nevelésébe ugyanis az idén tavasszal világrajött kölykök is besegítenek. A veszprémi állatkert vörös varijaival ellentétben a selyemmajmok nem gyümölcsök, hanem virágok nevét kapták.
09. Neme?
Október ötödikén a Fővárosi Állat- és Növénykert hétéves mandrillja, Zsaklin egy egészséges kölyöknek adott életet. Mivel a kicsik általában anyjuk hasa alatt, annak szőrébe csimpaszkodva vitetik magukat, ezért nemüket bizony nem könnyű megállapítani. Amíg pedig nincs meg egy állatkölyök neme, addig bizony nevet sem kaphat.
10. Vérfrissítés tigrissel
Bár a veszprémi állatkert legújabb tigrise nem Magyarországon született, mivel még ő is igen fiatalnak számít, ezért bizony ő is bekerült a felsorolásunkba. A közel három hónapos szibériai tigrist anyja nem nevelte, és így került Veszprémbe, ahol úgy döntöttek, hogy egy kicsit fiatalítanak a már meglévő tigriscsapaton.
11. Az első hó
Hasonló az eset a gyöngyösi állatkert négyhónapos oroszlánkölyke esetében is. Zimba 2009 szeptemberében született Olaszországban, majd két hónap múlva átszállították Magyarországra. Miután leesett az első hó Gyöngyösön, Zimba közelebbről is megismerkedhetett a nagy fehérséggel. A kölyök fogyasztása jelenleg tíz csirkecomb/nap, de felnőttkorában akár hét kilogramm húst is elfogyaszt majd egy nap leforgása alatt.