Egy csapat tudós az állatok vizeletürítési szokásait vizsgálva meglepő felfedezést tett, amelyet a „vizelés törvényének” neveztek el. E törvény szerint minden, három kilogrammnál nagyobb állat 21 másodperc alatt üríti ki a hólyagját. Egy urológus szerint ez a felfedezés tökéletes arra, hogy segítsen abban, hogy egészségesen tartsuk magunkat. A többszöri éjszakai vizelés, másnéven nocturia, egy gyakori probléma, amely számos ember alvását megnehezíti.
Ezekre a problémákra gyanakodhat, ha gyakran kell vécére mennie éjszaka
A kutatás rávilágított, hogy a pisilés időtartama nemcsak a hólyagnyomással függ össze, hanem a gravitációval is, ugyanis a nagyobb állatoknak hosszabb a húgycsövük, és így nagyobb gravitációs erő hajtja az áramlást, ez segít abban, hogy a három- és a százkilós állat is csaknem azonos idő alatt végezzen a „kisdolgával”. A kisebb állatok – például egerek – viszont jóval gyorsabban képesek magukon könnyíteni.
A Magyar Hírlap szerint Nicole Eisenbrown urológus elmondta, hogy ez a „21 másodperces szabály” segíthet abban, hogy szemmel tartsuk saját egészségünket és szokásainkat, ugyanis ez a vizeletürítés idális időtartama, ha ennél rövidebb vagy hosszabb ideig tart, az azt jelenti, hogy vagy túl hamar mentünk el a mosdóba, vagy túl sokáig tartogattuk, és ez bizony probléma. Egy videó, amely egy párizsi öntisztító nyilvános WC működését mutatja be, már több mint 28 millió megtekintést ért el az interneten.
Már több mint 28 millióan látták: így működik egy öntisztító nyilvános vécét Párizsban – Videó
Amennyiben rendszeresen túl sokáig halogatjuk az ürítést – így 21 másodpercnél több időt kell a mosdónál töltenünk –, akkor a hólyag megnagyobbodhat a krónikus túlterhelés miatt, amely később funkcionális problémákat okozhat.
Amikor pedig túl gyakran pisilünk – tehát kevesebb mint 21 másodpercig tart az ügy –, akkor túlműködhet a hólyagunk és olyankor is vizelési ingerünk lesz, amikor még nem is teltünk meg, így egyre kevesebb és kevesebb időt bírunk majd ki mosdó nélkül.
(Borítókép: Mosdó ikon. Fotó: GettyImages)