Megszokásból sokszor olyan sokáig használunk bizonyos tárgyakat, hogy fel se tűnik, hogy már hónapok óta ki kellett volna dobni. Igaz, számos terméknél, mint bizonyos kozmetikumok, vagy konyhai eszközök esetében a lejárati idő átlépése nem okoz akkora problémát, mint az ételeknél, de így némely lejárt háztartási cikk használata komoly egészségügyi kockázatot hordoz magában.
Íme néhány tárgy, amit sokan, még a szavatosságuk lejárása után is használnak.
Fogkefe
A fogkeféket a fogorvosok szerint 3-4 havonta cserélni kell, mert a folyamatos használattól a sörték elveszítik merevségüket, így csökken a hatásuk. A régi fogkefékben ráadásul elszaporodhatnak a baktériumok, sőt akár a penész is, ami komoly egészségügyi kockázatot rejt magában.
Ugyanígy érdemes odafigyelnünk a fogkrémek lejárati dátumára is. Bár sokan jó előre bevásárolnak belőle, kevesen vannak, akik a kétéves lejárati dátumig ne használnák fel őket, aki mégis ennél régebbi fogkrémmel próbálkozik, az készüljön fel arra, hogy a termék hatásossága messze nem lesz az igazi.
Gyógyszerek
A gyógyszerek szavatosságát nemcsak a lejárati idő határozza meg, hanem a tárolási körülmények is. A lejárt szavatosságú gyógyszereknek idővel csökken a hatékonyságuk, viszont a mellékhatások felerősödnek. Egyes szereknél akár mérgező bomlástermékek is képződhetnek, amik egészségügyi kockázatot jelenthetnek.
A Life szerint, ha lejárt gyógyszert találunk szekrényünkben, akkor a legjobb, ha azoktól biztonságos módon megválunk, például leadhatjuk a helyi gyógyszertárban, de a kukába semmiképpen ne tegyük őket.
Napvédő krém
Bármennyire is sajnáljuk kidobni a félig tele lévő naptejes flakont a strandszezon végén, érdemes megszabadulnunk tőle, ugyanis a flakon tartalmának összetevői pedig szép lassan lebomlanak, ami allergiás reakciókat, kiütéseket is okozhatnak.
Egy átlagos fényvédő 12 hónapig őrzi meg a minőségét, de a lejárati időt a gyártó cég feltünteti a csomagoláson.
Szempillaspirál
Azok, akik sminkkel vagy egyéb kozmetikummal rendelkeznek, azoknál gyakran akár évekig is állhat egy-két szempillaspirál. Azonban nagyon nem tesz jót, ha lejárt, már félig beszáradt szempillaspirálból próbáljuk meg kikenni a maradékot, ugyanis idővel baktériumok rakódhatnak le a tubusban, amelyek gyakori használat mellett csúnya bakteriális szemfertőzést okozhatnak, ezért három hónap után feltétlenül le kell cserélni.
Általánosságban igaz, hogy a kozmetikumoknál árulkodó lehet a szag, a szín és az állag és érdemes arra figyelni, hogy bizonyos termékek a kinyitás pillanatától számított időtartamot jelölnek meg lejárati dátumnak, míg más termékeknél határozott lejárati dátumot találunk.
(Life)
(Borítókép: Naptej. Fotó: GettyImages)