Megszokásból sokszor olyan sokáig használunk bizonyos tárgyakat, hogy fel se tűnik, hogy már hónapok óta ki kellett volna dobni. Igaz, számos terméknél, mint bizonyos kozmetikumok, vagy konyhai eszközök esetében a lejárati idő átlépése nem okoz akkora problémát, mint az ételeknél, de így némely lejárt háztartási cikk használata komoly egészségügyi kockázatot hordoz magában. Komoly egészségügyi kockázatot jelent, amire korábban nem is gondoltunk.
A kutatók szerint érdemes lecserélni a műanyag vágódeszkákat
Íme néhány tárgy, amit sokan, még a szavatosságuk lejárása után is használnak.
Fogkefe
A fogkeféket a fogorvosok szerint 3-4 havonta cserélni kell, mert a folyamatos használattól a sörték elveszítik merevségüket, így csökken a hatásuk. A régi fogkefékben ráadásul elszaporodhatnak a baktériumok, sőt akár a penész is, ami komoly egészségügyi kockázatot rejt magában. Egy fogorvos elárulta, hogy mikor és miért érdemes reggel fogat mosni.
Valószínűleg eddig ön is rosszul tudta, hogy napi hányszor és mikor érdemes fogat mosni
Ugyanígy érdemes odafigyelnünk a fogkrémek lejárati dátumára is. Bár sokan jó előre bevásárolnak belőle, kevesen vannak, akik a kétéves lejárati dátumig ne használnák fel őket, aki mégis ennél régebbi fogkrémmel próbálkozik, az készüljön fel arra, hogy a termék hatásossága messze nem lesz az igazi.
Gyógyszerek
A gyógyszerek szavatosságát nemcsak a lejárati idő határozza meg, hanem a tárolási körülmények is. A lejárt szavatosságú gyógyszereknek idővel csökken a hatékonyságuk, viszont a mellékhatások felerősödnek. Egyes szereknél akár mérgező bomlástermékek is képződhetnek, amik egészségügyi kockázatot jelenthetnek. Friss kutatásban vizsgálták az egyik legnépszerűbb gyógyszer hosszú távú hatását az egészségre nézve.
Sokan naponta szedik a gyógyszert, amely valójában tönkreteheti az egészségünket
A Life szerint, ha lejárt gyógyszert találunk szekrényünkben, akkor a legjobb, ha azoktól biztonságos módon megválunk, például leadhatjuk a helyi gyógyszertárban, de a kukába semmiképpen ne tegyük őket.
Napvédő krém
Bármennyire is sajnáljuk kidobni a félig tele lévő naptejes flakont a strandszezon végén, érdemes megszabadulnunk tőle, ugyanis a flakon tartalmának összetevői pedig szép lassan lebomlanak, ami allergiás reakciókat, kiütéseket is okozhatnak. Sokan szoktak viccelődni a „biztonsági törölköző” fogalmával, de vannak olyan praktikák, amelyek valóban védelmet nyújthatnak a tolvajokkal szemben.
Ezekkel a cselekkel járhat túl a tolvajok eszén a strandon
Egy átlagos fényvédő 12 hónapig őrzi meg a minőségét, de a lejárati időt a gyártó cég feltünteti a csomagoláson.
Szempillaspirál
Azok, akik sminkkel vagy egyéb kozmetikummal rendelkeznek, azoknál gyakran akár évekig is állhat egy-két szempillaspirál. Azonban nagyon nem tesz jót, ha lejárt, már félig beszáradt szempillaspirálból próbáljuk meg kikenni a maradékot, ugyanis idővel baktériumok rakódhatnak le a tubusban, amelyek gyakori használat mellett csúnya bakteriális szemfertőzést okozhatnak, ezért három hónap után feltétlenül le kell cserélni.
Általánosságban igaz, hogy a kozmetikumoknál árulkodó lehet a szag, a szín és az állag és érdemes arra figyelni, hogy bizonyos termékek a kinyitás pillanatától számított időtartamot jelölnek meg lejárati dátumnak, míg más termékeknél határozott lejárati dátumot találunk.
(Life)
(Borítókép: Naptej. Fotó: GettyImages)