Azt már tudjuk, hogy a gazdasági válsággal a vaskosabb csajok jönnek divatba, hogy kezdetben szenvedélyesebb lesz a szex, majd a stressztől lelohad a lelkesedés, és azt tippeltük, hogy felvirágzik majd a szex- és pornóipar. Ez utóbbi egyelőre nem jött be.
Évek óta csökken a pornó DVD-k forgalma, és a kieső jövedelmet az online pornó nem tudja pótolni. Kovács István pornóproducer 2007-ben még két-három évet jósolt a DVD piacnak. Aztán bezárta videotékáit. Kovi akkor arra is panaszkodott, hogy csak a legnagyobb amerikai cégek engedhetik meg maguknak, hogy az ipart népszerűsítő sztárokat tartsanak. A sztársághoz ugyanis rengeteg film kell, az emberek pedig mindig új szereplőkre vágynak. Az újdonság igénye viszont sokszor felülírja az egyéb kvalitásokat, így lehet, hogy egy rakás igénytelen, eldobható modell olcsó produkciói árasztják el a piacot.
Válság és megújulás
A Variety.com szerint az AVN Awards-ot keretező Las Vegas-i erotika kiállításon, az Adult Entertainment Expón 18 százalékkal kevesebb kiállító és jóval kevesebb rajongó jelent meg, mint a tavalyi évben. Joy King, a Wicked Pictures különleges projektekért felelős alelnöke szerint a pornóipar általában átvészeli a recessziót, de huszonnégy szakmában töltött év alatt most először ő is masszívan érzi a gazdasági helyzet negatív hatásait. King szerint a pornóipar bevétele 20 százalékkal csökkent a múlt évben, ami profitzuhanáshoz, a munkanélküliség növekedéséhez és Larry Flynt félig ironikus szövetségi kölcsönkérelméhez vezetett. Emlékszik?
Január első hetében Larry Flynt, a Hustler pornómagazin kiadója és Joe Francis pornókirály azzal a közös felhívással fordult a washingtoni kongresszushoz, hogy nyújtsanak szövetségi segélycsomagot a pornóiparnak. Flynt indoklásként a DVD forgalom 22 százalékos csökkenéséről beszélt. Francis véleménye szerint az igényelt 5 milliárd dolláros segély éppen elegendő lenne ahhoz, hogy megmentsék az évi 13 milliárd dolláros forgalmú pornóágazatot az összeomlástól.
"Larry Flynt húzását nagyon jó ötletnek tartom." - mondta Kovi a Velvetnek. - "Persze mindenki tudja, hogy valójában nem fog pénzt kapni, de legalább sokan beszélnek róla, így jó reklámot csinált nekünk. Egyébként nemcsak az amerikai és nemcsak a magyar pornóiparra férne rá a támogatás, de a németekre, a franciákra és az olaszokra is. Most nem a legjobb időszakát éli az iparág. A világ egyik legnagyobb pornócége, a Private például fél éve nem forgat új filmet, hanem a régi klasszikusait adja ki újra. A válság persze itthon is érezteti a hatását: kevesebb a munka, és még azok is kevesebbet tudnak dolgozni, akik eddig rendszeresen kaptak szerepet. Lauro Giotto például a minap arról panaszkodott, hogy idén eddig csak két napot dolgozott."
Flynt egyébként az AVN Awards díjátadóján mondott beszédében már a megújulás szükségességéről beszélt. "Ha emlékeztek még, tavaly azt mondtam, hogy a pornóipari cégek fele meg fog szűnni. Azt hiszem igazam lett. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy az iparnak igenis van jövője. Nem működhetünk úgy tovább, ahogy eddig. Az már nem megy, hogy fogunk egy kamerát, pár modellt, várunk egy ürítést, amit filmre veszünk, és reméljük, hogy el tudjuk adni. Minőségi termékeket kell előállítanotok. Minőségi szereplők és minőségi rendezők kellenek. Az egyetlen dolog, ami megmentheti ezt az iparágat, az a minőség. Ezt tartsátok észben. Ha kiemelkedő színvonalon dolgozunk: megmaradunk."
Kovi ebben is egyetért a pornómogullal, de szerinte a minőségen túl a közönség táborának kiszélesítésére is törekedni kell. "Évek óta mondom, hogy megújulásra van szükség, hogy el fog jönni az idő, amikor háttérbe szorulnak a az igénytelen, olcsó produkciók. Én azt vallom, hogy a pornó mese felnőtteknek, és ha felnőttfilmet nézek nem arra vagyok kíváncsi, hogy milyen pattanásos a lány feneke, hanem azt szeretném érezni, hogy bárcsak én lennék a lánnyal. Ehhez azonban szépnek, igényesnek és érzékinek kell lennie. A megújuláshoz meg kell célozni egy új réteget, méghozzá a női nézőket. Ehhez arra van szükség, hogy véget érjen a nők megalázásának időszaka. Olyan filmeket kell gyártani, amit a nők is élveznek. Mi épp ezen dolgozunk."
A minőségen és nőkön túl
A produkciók színvonalának növelésén és a közönség újabb rétegeinek megcélzásán túl a pornóipar felkészült a technológiai újításokra is. Az Adult Entertainment Expón olyan kütyüket mutattak be, melyek szó szerint testközelivé varázsolják a pornófilmeket. A RealTouch elnevezésű berendezés segítségével például a férfiak ugyanazt érzékelhetik, mint a pornófilmben szereplő pasik. A készülék egy tenyérnyi, szintetikus gumival bélelt henger, ami a számítógéphez kapcsolva minden típusú behatolást képes szimulálni. A berendezéshez természetesen speciális videók tartoznak.
Egy másik most bemutatott eszköz, a Glacier Media Systems IceBerg 3D nevű cucca, amely bármilyen pornót képes 3D-be alakítani. A konvertálás gyors és automatikus, a felhasználónak pedig nem kell mást tennie, mint felvenni a 3D-s szemüveget, bedugni a DVD-t és élvezni. A gép majdnem 400 ezer forintba kerül, és persze azok a térhatású filmek néznek ki rajta a legjobban, ahol a kamera két lencséje az emberi szemhez hasonlóan viselkedik. Ezeknél a filmeknél a DVD interaktív menüje lehetővé teszi, hogy a néző maga válassza ki, hogy a férfi vagy a nő nézőpontjára kíváncsi, de lehetősége van arra is, hogy csak harmadik személyként figyelje meg az eseményeket. Akad olyan pornós, aki már rá is állt az ilyen filmek forgatására. "Ez már a jövő szele." - nyilatkozta Tommy Gunn az Xbiz-nek. - " Ez a tényleg a pornó új generációja. Olyan, mintha előtted játszódna le minden."
Tényleg ez kell nekünk?
Kétséges, hogy a megújulás megmenti-e a pornóipart, és van, aki szerint az embereknek nem is erre van szüksége. Brian Alexander, az msnbc szexrovatának szerzője január elején a 2009-re várható szextrendeket elemezte, és azt találta, hogy a média túl sok és túl intenzív ingerekkel bombáz, így az emberek túltöltődtek, közönyösek lettek a szexualitás iránt. Szerinte nemcsak a gazdasági válság miatt veszítik el az amerikai szexújságírók az állásukat, vagy megy rosszul a pornóiparnak és a társkeresőknek, hanem azért, mert az emberek elveszítik érdeklődésüket a tömény szex iránt. Megkezdődött a hiperszexualitás korának hanyatlása. Persze Brian Alexander szerint mindez nem azt jelenti, hogy nem szexelünk többet, nem próbálunk ki új dolgokat, vagy ne lenne szükségünk a szexszel kapcsolatos információkra, de az embereknek nagyobb igénye lett az intimitásra, arra, hogy a maguk útját járják, hogy csendben fedezzék fel a szexualitás világát. Szerinte egyszerűen nem kell ennyit beszélni a szexről.