Kávé, tea
A kávé köztudottan fokozza a savtermelést, ám sokan annyira megszokták, hogy reggel egy csésze forró feketével indítják a napjukat, hogy erről a tényről hajlamosak elfeledkezni. A szakemberek szerint azonban érdemes észben tartani, a kávé ugyanis kifejezetten erősen hozzájárul a gyomorégés kialakulásához. Figyelmeztetnek továbbá, hogy ugyanezt a koffeintartalmú teák is kiválthatják, amiről azonban már kevesebben tudnak. Legyen szó fekete vagy zöld teáról, a koffeintartalmuk miatt mindkettő savasodást okoz. Reflux esetén érdemes más alternatívákra, például gyümölcsteára váltani. A reggeli kávé sokak életének meghatározó eleme, de a kutatások szerint nem mindegy, hogyan issza azt.
Vigyázzon, rákkeltő lehet a reggeli kávéja, ha így issza
Csokoládé
Mint azt fentebb említettük, a cukor is fokozza a savtermelődést, kiváltképp a csokoládé, ugyanis az nemcsak cukrot, hanem koffeint is tartalmaz. Annál többet, minél magasabb a kakaószárazanyag-tartalma. Ezen kívül a teobromin nevű vegyület is megtalálható benne, amely szintén ingerlően hat a gyomorra. Íme néhány étel, amely csökkenti a szorongást és a stresszt!
Íme 5 étel, amely nyugtatóan hat a szervezetre
Evés edzés előtt
Erről már sokkal kevesebb szó esik, mint a savasodást kiváltó ételekről. Mindegy ugyanis, hogy mit fogyasztunk, ha azt közvetlenül edzés előtt tesszük. Ilyen esetben mindenképpen felbolygatjuk a gyomrunkat, persze hogy mennyire, az attól is függ, hogy milyen mozgást végzünk. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy étkezés után két órát ajánlott várni, ha a hasfalat igénybe vevő edzésre készülünk. Felülés, hasprés, lábemelés vagy térdfelhúzás után például kifejezetten kellemetlen tünetekben lehet részünk, ha a gyakorlatokba egyből étkezés után belevágunk. Érdemes ugyanakkor azt is észben tartani, hogy általában minden edzőtermi gyakorlat során igénybe vesszük a hasfalat, így evés után legalább egy órát mindenképpen várni kell az edzéssel. Hollywood egyik legfelkapottabb személyi edzője árulta el a színész titkát.
Ezzel az edzéstervvel szedett fel 10 kiló izmot Austin Butler a Dűne 2 forgatásához
Túl kevés szünet az étkezések között
Ha nem hagyunk elég időt szervezetünknek az emésztésre, az is gyomorégést okozhat. Javasolt három-négy órát várni az étkezések között, beleértve a nassolást is. Ön reggelizett már? Erre figyeljen!
Íme 5 étel és ital, amit nem ajánlott éhgyomorra fogyasztani
Lefekvés előtti evés
Ha el akarjuk kerülni a rexluxos tüneteket, tanácsos korán vacsoráznunk. A téli időszakban ez általában este hat, míg a nyári hónapokban este 7-8 órát jelent, függően attól, hogy meddig vagyunk ébren. Azok számára, akik hajlamosak a gyomorégésre, lefekvés előtt 2-3 órával már nem érdemes semmit sem fogyasztaniuk, csak vizet inniuk. Ha nem így teszünk, vízszintes testhelyzetben könnyebben visszaáramlik a gyomor tartalma a nyelőcsőbe. Némely ételek tovább rontják a horkolás súlyosságát, így ezeket érdemes elkerülnie azoknak, akik hajlamosak a légzési problémára.
Ezeket az ételeket kerülje el este, ha hajlamos a horkolásra
(Borítókép: Gyomorégéssel küzdő férfi. Illusztráció: Getty Images)