A Keleti Pályaudvar környékén egy dohánybolt ajtaján láttam meg az alábbi feliratokat, gondoltam, jó helyük lesz a BpMa blogban, főleg, hogy már korábban is dokumentáltunk mindenféle tipikusan pesti feliratokat angol és magyar nyelven egyaránt.
Ez egy teljesen korrektül angolra fordított figyelmeztetés a maszkviselési és távolságtartási szabályokra, miért kéne ennél jobban tudnia angolul egy dohányboltosnak? De azért becsúszott egy elég vicces tévesztés pont a nagybetűs részbe.
Számos jelentésrétegében szórakoztató az a rövid, karácsonyi üdvözlővideó, amelyet a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság tett ki a Youtube-csatornájukra.
20/20 - ez a neve annak a projektnek, amelyben kortárs írók és a Budapest Street Photography Collective (BPSPC) együtt alkotott. A végeredmény egyszerre szerelmes levél, óriási lecseszés és dokumentum a városról (helyenként az országról), a művészetek nyelvén írva.
A Budapest Hearts egy fotóalbum, ami a fővárosban készült, így vagy úgy egy-egy szívet tartalmazó képeket tartalmaz. Az Instán keresztül bárki hozzátehet, nézze csak!
Fotóink arról, ahogy az embermagasságú szeméthegyek elnyelték a járdákat, közlekedési lámpákat, parkoló autókat. Volt miből válogatni.
Kaptunk egy videót a Katasztrófavédelemtől arról, ahogy a fenyő, amelyet idén Magyarország karácsonyfájának neveztek ki, a helyére került. Mit került, vitték, így:
Nem is gondolná, milyen kincseket rejt a Duna! A szerkesztőségünkbe érkezett sajtóközleményből értesültünk, hogy egy török kori ágyúgolyót találtak a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltóbúvárai merülési gyakorlat közben a Dunában.
Miután felszínre hozták, a tűzszerészeknek adták át, majd a lövedéket a Hadtörténeti Múzeum kutatói is megvizsgálták. Kiderült, hogy még az is lehet, hogy egy több mint 300 éves leletről van szó és
az ágyúgolyót a budai vár 1686-os ostroma alatt lőtték ki.
Kukori és Kotkoda egy vödörnyi KFC-vel, Vízipók mint Spiderman, drogot kínáló Sárkányfűárus – ha önnek rémlik valami hasonló átértelmezése egy régi, magyar rajzfilmfigurának, akkor a képet valószínűleg valahol Budapesten láthatta egy falon. Ezeket a rajzokat mind ugyanaz a személy készíti, akiről annyit lehet tudni, hogy 0036mark aláírással látja el grafikáit. Az Instagramján rengeteg alkotását vissza lehet nézni, de nekem ez nem elég, megkérdeztem, hogy egy névtelen interjút nem vállal-e, hogy a Velveten kicsit részletesebben is bemutathassuk őt. Igent mondott, a beszélgetésünk a következőképpen zajlott.
Szabó Máté egy Budapesten és Bécsben élő és dolgozó sminkmester, akit az Instagramról Mattioner néven ismernek sokezren. Mattioner nemcsak modelleket és hírességeket fest, hanem saját magát is: drag queenként Enigma a neve és egy kiugróan látványos, drámai fotót posztolt a héten. A Gregus Máté által készített képen Enigma egy budapesti háztetőn pózol, és többek között az is jól mutatja, hogy mennyire el lett találva minden ezzel a fotóval kapcsolatban, hogy nemcsak sok ezer lájkot kapott pár nap alatt, hanem hogy olyan hírességek dicsérték meg kommentben, mint Conchita Wurst és Lilu. Megkértük Szabó Mátét, hogy hadd mutassuk meg a fotót a Velvet olvasóinak és igent mondott, így lett ez nálunk mára A Nap Képe.
Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, ezért több szervezet is különálló akciókkal szeretnék felhívni a nők figyelmét a rendszeres mammográfiai vizsgálat fontosságára. A Mellrákinfó Egyesület például magyar közszereplőket öltöztetett rózsaszínbe, a Budapest belvárosában található High Five Budapest pedig egy rózsaszín menüt készített, amin kétfajta rózsaszín palacsinta és hat rózsaszín koktél található. Az ételek és italok árának 15%-át jótékony célra fordítják.
Most, hogy külföldi turisták nem zavarnak be, különösen érdemes városnéző-városújrafelfedező sétákat tenni a fővárosban. Ehhez ad segítséget nyolc útvonal ajánlásával az Énbudapestem című oldal, illetve a Sétálj velünk kezdeményezés. Az ember a telefonján séta közben is figyelheti az útvonalat, hozzáolvasva a kapcsolódó érdekességeket az éppen látottakhoz. A túrák másfél-két óráig tartanak és két-három kilométer távot foglalva magukban, mindegyik közben van hét-tíz állomás.
A nyolc útvonal közül az egyiket az Index Urbanista blogjából ismert Zubreczki Dávid állította össze, a túrák akadálymentesítési szakértője pedig Fenyvesi Zoltán volt, aki a projekt kapcsán egy podcastban is szerepel, ami itt érhető el. A túrák egyébként nem korlátozódnak a tipikusan városnézős belvárosi helyekre: az egyik útvonal például Zuglót mutatja be, egy másik a Bartók Béla út környékét. A Sétálj velünk kezdeményezéshez kapcsolódó sajtóközlemény az alábbi keretesben olvasható.
Návai Anikó a Normafa Parkból üzeni a Hello Hollywoodból Instagramján keresztül, hogy Budapesten van Nicolas Cage. A tudósító hozzáteszi, hogy minden bizonnyal hamarosan csatlakozik majd hozzá Tiffany Haddish, azt pedig a 24.hu teszi hozzá, hogy az 56 éves színész a The Unbearable Weight of Massive Talent (kb. A hatalmas tehetség elviselhetetlen súlya) című filmjét forgatja a jelek szerint, amelyben saját magát alakítja.
A Variety annyit ír a készülő film tartalmáról, hogy a sztori szerint Cage önmagának egy fiktív verzióját játssza majd, amint elfogad egy felkérést, hogy egymillió dollárért részt vegyen egy rajongója születésnapi buliján. Az események azonban veszélyesbe csapnak át, és Cage kénytelen a való életben is bemutatni a filmekből ismert keménycsávós figurát, hogy megmentse magát és szeretteit. Haddish a kormányzat által megbízott ügynököt fog alakítani, aki rábírja Cage-et, hogy segítsen lefülelni Európa egyik legnagyobb bűnszervezetét.
Április óta cikkezünk róla, hogy Gerendai Károlyt nehéz anyagi helyzetbe hozta a koronavírus, vállalkozásai alatt szinte egyszerre rengett meg a talaj. Mivel nem úgy tűnik, hogy hamarosan véget ér a világjárvány, és visszatérhetünk a megszokott életünkhöz, Gerendainak további anyagi veszteségekkel kell szembenéznie, amit hitelfelvétellel próbálna áthidalni. Az üzletember a Reggeliben beszélt éttermei aktuális helyzetéről.
Szeptember 18-án nyit a margitszigeti Food Truck Show, amely egy három napig tartó rendezvény. Nem fognak meglepődni: a Margitszigeten tartják, egész hétvégén, és sokféle street foodot lehet megkóstolni rajta, ha valaki nem fél a járvány miatt közösségbe menni.
A szervezők egy igazán eredeti ötlettel megalkották az év Superstreetfoodját, amelyről siettek leszögezni, hogy inkább látványosság, de azért meg lehet kóstolni, ha valaki szeretné. Íme.
Péntek este megtámadták a 4-es 6-os villamoson Rékasi Károly fiát, a 19 éves Zsigmondot, aki éppen a két hónapja munkálkodó, Magyarország megmentelek nevű szervezetének tagjaival járta éjszaka a fővárost. A színész fia által alapított mozgalom célja, hogy megakadályozza, hogy a részeg/drogos alakok nőket erőszakoljanak (a barátnőjét is érte már támadás, azóta nem is engedi őt este egyedül az utcára), járókelőket molesztáljanak vagy időseket verjenek át. Na de hiába vetette bele magát óriási lelkesedéssel a projektbe, a fent említett incidens miatt átmenetileg fel kell függesztenie a működésüket, írja a Blikk.
Tavaly Németh Lajos, Baji Balázs és Szabó Erika szállt be a Budapest Urban Games kampányába, idén Sztarenki Dóra színésznő és Kovács István, azaz Kokó, a bokszoló segít népszerűsíteni az augusztus 29-én kezdődő rendezvényt. Sztarenki Dóra a következőt nyilatkozta arról, miért vállalta be a folyóátúszást:
Hogy miért vállalkoztam a Duna átúszására? Azt tettem, amit szoktam. Előbb cselekedtem, mint gondolkodtam. De ha már megígértem, megcsinálom. Most még medencében készülök. 600-800 métert leúszok, akkor csak menni fog a 480 méter sodrásban. Azt mondták, hogy ha gáz lesz, kihúznak.
50 éves a Zugligeti Libegő, és a kerek évforduló alkalmából sajtóközleményt adott ki a BKV Zrt. egy csomó tudnivalóval a budapesti tömegközlekedésnek erről a különlegességéről.
1970. augusztus 19-én ünnepélyes keretek között adták át a János-hegyi légpályát. Az állami, fővárosi és kerületi vezetők mellett a sajtó képviselői is nagy számban vettek részt az eseményen. A meghívott vendégek a megnyitó beszédek után ki is próbálhatták az új közlekedési eszközt. Elsőként a közlekedés- és postaügyi miniszter, Dr. Csanády György és felesége ülhetett fel Budapest új nevezetességére, és tekinthette meg függőszékből a fővárosi látképet. A megnyitót követő napon, augusztus 20-án az utazóközönség is birtokba vehette a kötélpályát, amelyet már ekkor ezrek kerestek fel
– tudósít a sajtóközlemény az 50 évvel ezelőtti megnyitóról. A szövegből kiválogattam a 10 legérdekesebb tényt a Frankó Endre által tervezett drótkötélpályás felvonóról, kerestem hozzájuk régi és kevésbé régi fotókat (nagyrészben a Fortepanon), és egy kvízt csináltam belőlük. Alább 10 kérdéssel tesztelheti, mennyit tud a Libegőről, aztán ha végigtippelte a játékot, mutatjuk a teljes sajtóközleményt, illetve az egyes helyes megfejtéseket is.
Egyre kétségbeejtőbben távoli emlék most már Budapest színházi élete. A koronavírus-járvány miatt hónapokkal ezelőtt leálltak az előadások, és a kialakult helyzetre reagálnak most a Katona József Színház új fotói, amelyek elkészültéről Máté Gábor így beszél az intézmény honlapján:
Az évadkönyv fotózása is mutatja a járvánnyal kapcsolatos tehetetlenségünket. A Katona ezzel foglalkozó csapatának – Horváth Máté, Kazimir Annamari és Wiegandt Júlia – ötlete volt, hogy a színház előadásainak portréként használható képeit Neményi Márton fotóriporter segítségével helyezzük be a színészek otthonába. Szép és filozofikus, ugyanakkor mulatságos gondolat, hogy az előadás nélkül maradt színész otthon, saját lakásában kénytelen tovább játszani szerepét.
Az ember a városban járva látja a rengeteg szuvenírt, budapestes ajándéktárgyat és ruhát, és talán eszébe jut: ki tudja, hova kerülnek ezek a holmik, ha sikerül őket eladni a turistáknak? Hát erre most érkezett egy válasz egy roppant szimpatikus és egyre népszerűbb Instagram-fiókból:
egy budapestes pólót például egy tajvani mosodában hagyott el a tulajdonosa.
Íme a kép, de a hozzá tartozó sztori sem semmi, úgyhogy alább folytatjuk.
A koronavírus-járvány alatti élesztővásárlós őrületre reflektál a Deák tér melletti új festmény. Nézze meg a képeket!
Vasárnaponként szokott jelentkezni a heti trend nevű, stílussal-öltözködéssel foglalkozó cikksorozatunk. A heti trendben, ha tudunk, mindig próbálunk valami éppen aktuális témát vagy eseményt divatszempontból feldolgozni, de ez a koronavírus idején nem éppen egyszerű, hiszen nincsenek nyilvános események, ahol a híres nők megjelenhetnének, hogy megmutassák magukat.
Aztán felmerült a szerkesztőségben, hogy mégiscsak van egy országszerte ismert nő, akit rendszeresen látunk mostanság elegáns szettben: dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos, a Koronavírus-Járvány Elleni Védekezésért Felelős Operatív Törzs tagja, aki naponta tart Budapesten sajtótájékoztatót a járványról. A 61 éves orvosnő persze nem azért szerepel, mert unatkozik és mutogatni szeretné magát, hanem fontos dolgokat kell elmondania, szóval az ő esetében a megjelenés nyilván csak másodlagos dolog.
De azért akár akarja az ember, akár nem, az öltözködésével mindig üzen valamit, mindig elárul magáról egy-két dolgot. Hát nézzük akkor, hogy Müller Cecília mit. Íme hat példa.
Éppen Svájcban voltam, amikor elkezdődött komolyra fordulni a koronahelyzet, és kint is maradtam a múlt vasárnapig. Mivel a szokásos vonat nem közlekedik, Bázelen keresztül repülővel jöttem Budapestre, aznap csak az az egy járat indult az egyébként töküres reptérről. Olyan 50-60 utas lehetett, mit mondjak, nem volt nehéz tartani egymástól a két méter távolságot se a hatalmas, néptelen terminálban, se magán a repülőn, ha valahol volt egy kis zsúfoltság, az maximum Ferihegyen volt azon a buszon, amin a repülőtől bevittek a reptér épületébe. De természetesen mindenki folyamatosan maszkot viselt.
Mindenesetre Svájc, és főleg az a része, ahol én megfordultam, nem fertőzöttebb Magyarországnál, és a repülőút nem jelentett nagyobb kockázatot, mintha használtam volna a BKV-t ugyanebben az időpontban, mégis kötelező hatósági karanténba vonulnom. A szabályok betartatásának kétféle módja van: vagy kijön a rendőrség random időpontokban, hogy leellenőrizzenek, vagy önként lehet vállalni a hivatalos házi karantén applikáció használatát, és ekkor ez végzi el a távellenőrzést.
Én ezt az utóbbit választottam, bár nem igazán találtam semmit a neten arról a hivatalos szabályokon túl, hogy ez az applikációs távellenőrzés hogyan működik a gyakorlatban. Szóval úgy döntöttem, hogy akkor megírom én a tapasztalataimat a Budapesten eddig eltöltött karanténos napjaim alapján, mert hátha lesz, akit érdekel annak ellenére, hogy remélhetőleg kifelé tartunk most már ebből az időszakból, és nem lesz második hullám ősszel.
Alább először leírom, hogyan zajlik a regisztráció, aztán elmesélem, hogyan ellenőrzi az app az embert normál működés esetén, a harmadik rész pedig azokat a tapasztalataimat tartalmazza, amikor nem jött éppen össze a normál működés.
A jelenleg 76 éves Gál Istvánnéról már korábban is olvashatott a Velveten. Jolcsi néni még 2011-ben töltötte fel első videóját a Youtube-ra, azóta pedig egyre többen kíváncsiak rá.
A mai nap egy jó alkalom, hogy rápillantsunk Budapest legfontosabb repülőterének Wikipédia-oldalára. A 2011 előtt születettek által Ferihegyként ismert létesítményt ugyanis 1950. május 7-én, azaz éppen ma 70 éve nyitották meg. Ebből az alkalomból különböző járművekből, például tűzoltóautókból, hóeltakarító-gépekből és felújított retróbuszokból kirakták a jelenleg a járvány miatt erősen korlátozott forgalommal működő reptér nagyrészt üres aszfaltfelületén a
BUD: 70
feliratot. Erről légifotókat alább tekinthet meg, a Budapest Airport egy sajtóközleménnyel és egy infografikával együtt küldte meg őket nekünk.
A reptér fennállásának 70 évének fontosabb eseményei voltak, hogy 1985-ben nyílt meg a kettes terminál, hogy 1998-ban nyílt meg a 2B terminál, és hogy 2012. óta van bezárva az egyes terminál, amit pedig hét évvel azelőtt újítottak fel teljesen. A 70 éves történetet megelőző események közül az érdekesebbek, hogy a környék Mayerffy Ferenc, 1766-1845-ig élt serfőzőmesterről-szőlőbirtokosról kapta a nevét, de az itt levő, 147 méter magas, homokos dombot (ez volt a névadó Ferihegy) 1940-ben elegyengették, hogy legyen hely a reptérnek.
Ha az illetékes földrajzinév-bizottságon múlt volna, a reptér a mai napig viseli a Ferihegy nevet, de az intézményt az ajánlásuk ellenére átnevezték egy másik XIX. századi Ferencre, méghozzá Liszt Ferencre 2011-ben, mert ekkor volt a zeneszerző születésének 200. évfordulója.
Röviddel a rendszerváltás után Károllyal együtt megnézték a várat, a Pető-intézetet, a Nagycsarnokot és Cserhalmi Györgyöt. Íme a fotók.
Pont 30 évesek a külföldi fotóriporterek képei, amiket ebben a lapozgatóban megnézhet arról, milyen volt Budapest 1990 nyarán.
Már több mint 4 éve, hogy utoljára írtunk Kovács Péter egyedi és klassz műveiről, amelyek a Budapest Alternative nevet viselik. Azóta már sok új kép készült, néhányat a koronavírus ihletett, a végeredmény pedig elég vicces lett. Nemcsak a képeket mutatjuk meg, az őket készítő művésszel, Kovács Péternek is feltehettünk néhány kérdést.
Gerendai Károly, a Sziget Fesztivál alapítója, a Costes és a Budapest Park tulajdonosa a Roadsternek adott interjújában beszél arról, mennyire viselte meg a koronavírus miatti helyzet a vállalkozásait.
Az üzletember felidézi, hogy legutoljára március 9-én volt éttermében, a Costesben nagyobb társaságban, amikor annak az apropóját ünnepelték meg, hogy a helyet 10 éve jutalmazták Michelin-csillaggal. Bár több étterem is a házhoz szállítással próbálja menteni a menthetőt, Gerendai szerint a fine dining műfaj nem arról szól, hogy fogyasztás előtt egy órán át zötykölődjön az étel a futárnál, és nem is voltak arra felkészülve, hogy ilyen üzemmódra kell váltaniuk.
Nemcsak Budapest utcái, nevezetességei néptelenedtek el, a koronavírus miatt március 15-től a Fővárosi Állat- és Növénykert sem fogadhat látogatókat. Az állatok azonban mégsem maradtak teljesen magukra, az állatgondozók, egymástól ugyan elszeparálva, de továbbra is ellátják feladatukat. Az állatkert Facebook-oldalán egy bő kétperces videóban mutatja meg, hogyan is alakult az ott lakók élete a 10 nappal ezelőtti bezárásuk óta.
Rövid, de annál jobb videó jött szembe velünk a Facebookon. A három perces klip Budapest turisták-rajongta látványosságait mutatja be most, hogy nem nagyon jár arra senki. Nekünk tetszett, nézzék meg!